Permanentti: miten saada kiharat suihkupäivän jälkeen?
Hei,
Otin viikko sitten permiksen. Hiukseni ovat polkkapituiset ja permis on sellaista luonnonkiharaa. Saan muotovaahdolla ihan kivat kiharat suihkun jälkeen (saa antaa neuvoja myös pehmeämmän lookin tekemiseksi), mutta ongelma on seuraavat päivät. Takaraivolta ja vasemmalta sivulta tuppaa herkemmin tukka suoristumaan kun nukun näillä puolilla. Mietin onko mul väärät aineet kun mul on sellaista muotoilusuihketta, että curl revitalizer-ainetta (molemmat ostettu Normalista) joiden pitäisi vain suihkuttelulla ja muotoilulla tehdä taas kiharat. Vaikka kuinka suihkuttelen ja sormilla rutistelen niin hiukset ovat lähinnä vähän loivat, eivät kiharat. Neuvoja kaivataan! Hiukseni ovat hyväkuntoiset.
Kommentit (9)
Ei kannata muotovaahtoa laittaa vaan vain curl revitalizeria. Jos alla muotovaahtoa ja sen päälle suihketta niin se ei ehkä jaksa kihartua.
Mutta jos suihkun jälkeen on käyttänyt muotovaahtoa ja seuraavana päivänä pitää herättää kiharat eroon revitalizerilla niin silloinhan se muotovaahto on pohjalla lässäyttämässä?
Paplarit päähän. Niin mummonikin aina teki.
permis on sellaista luonnonkiharaa
Tuo ei ole mahdollista. Luonnonkihara on kihara ilman mitään käsittelyjä. Permis on käsittely.
Mikä persmis se sellainen on, joka alle viikon kestää? Minulla on kiharat monta viikko permisksen oton jälkeen, vaikka ihan normaalisti pesen hiukset enkä käytä mitään muotovaahtoja tms.
Vierailija kirjoitti:
permis on sellaista luonnonkiharaa
Tuo ei ole mahdollista. Luonnonkihara on kihara ilman mitään käsittelyjä. Permis on käsittely.
Aloittaja varmaan tarkoitti sitä miltä hiukset näyttävät eli osa kiharoista lienee kiharampia ja osa loivempia laineita verrattuna säännöllisempiin muotoilulaitteilla tehtyihin kiharoihin (toki sellaista lopputulosta ei permanentilla edes saa).
Mulla pysyi permiskiharat kauan vaikka en niille kummempaa tehnytkään. Pesun jälkeen rutistelin ja käytin harvaa kampaa.
Vierailija kirjoitti:
permis on sellaista luonnonkiharaa
Tuo ei ole mahdollista. Luonnonkihara on kihara ilman mitään käsittelyjä. Permis on käsittely.
Tarkoitti varmaan, että on laineilla, ei mitään säkkärää.
Mulla oli 80-90 -luvulla usein permanentti, ja se oli alkuun aina tosi säkkärä ennenkuin vähän kasvoi ja muuttui kauniin laineikkaaksi. Nykyään taitaa tukikäsittely olla suositumpaa kuin varsinainen permanentti. Mutta kai se permiskin tekee uutta tuloaan.
Loivat kiharat on kauniimmat kuin liian kihara. Jos hiukset ylettyy niin kannattaa laittaa yöksi sykerölle päälaelle donitsilla. Permanenttia ei kannata harjata kuivana. Kiharan tukan hoitoaineet.