Kaupassa hinnat nousee kovaa vauhtia, esim. jotkut valmisruuat jo yli 7e
Tuottajainflaatio taitaa pyöriä joillain toimualueilla jo yli 20 prosentissa. Kun tuo inflaatio rupeaa siirtymään kuluttajahintoihin, niin alkaa monella rahar loppua. Aika vastuutonta, jos keskuspankit ei nosta korkoja tässä tilanteessa.
Kommentit (17)
Oluen ja siiderin hinta pysynyt samana.
Porkkanoiden kilohinta 2 euroa. Jäi kauppaan.
Syön kynsiä kirjoitti:
Porkkanoiden kilohinta 2 euroa. Jäi kauppaan.
Odota syyssatoa. Nyt on ne talvella parjatut tomaatit ja kurkut halpoja.
Vierailija kirjoitti:
Oluen ja siiderin hinta pysynyt samana.
Pirkka-kaljan hinta nousi lähikaupassa 2snt.
Polttoaineiden hintojen nousu tulee nostamaan suoraan kauppojen hintoja. Kaikki tavara pitää kuljettaa kauppoihin rekoilla tms ja mitä enemmän se maksaa, sen enemmän maksaa ruokakin. Sama koko ketjun läpi, alkutuottajilta eineksen valmistajille ja sieltä vielä kauppoihin niin nouseehan ne hinnat.
Älä,osta valmis ruokaa, piilorasvaa ja suolaa ja kallista.
Katselin Trading Economics sivustolta suomen inflaatiolukuja niin suomen ruuan inflaatioluku oli jo toukokuussa 9.04
Minkälainen valmisruoka maksaa noin paljon?
Sama tuote joskus vuosi sitten vielä alle 6e ja nyt yli 7e ja tahti vain kiihtyy todennäköisesti...
Saarioisten maksalaatikko onneksi vain 2,15 €. On kyllä senkin hinta noussut kun markka-aikaan sai tarjouksesta kolme pakettia kympillä.
Ihme jos ei aleta hamstraamaan jo sellaista mitä pystyy hamstraamaan.
Vierailija kirjoitti:
Minkälainen valmisruoka maksaa noin paljon?
Useamman ole havainnut jo nousseen yli 7e:n. Yksi Saarioisten ainakin ja yksi Kruunu Herkun. Ja ei nuo ole mitään ihmeellisiä ruokia.
Yhden henkilön pakkaukset kyseessä.
Vierailija kirjoitti:
Ihme jos ei aleta hamstraamaan jo sellaista mitä pystyy hamstraamaan.
Ja siitä inflaatio kiihtyy kun ostetaan suuria määriä.
Leipien koko kutistuu kuin pyyn maailmanlopun edellä. Kohta pitää olla pinsetit mukana kaupassa että saa leipäpaketin otettua leipähyllystä.
Lidlistä laputettu maksalaatikko vain reilun euron!
7 eurolla tekee jo 3pv aterian.