Onko minussa jotain vikaa kun vieläkin joskus haluttaisi bilettää
Ei minullekaan tällaista halua usein tule, että tekisi mieli taas mennä viettämään ravintolailtaa (tai katsomaan jotain bändiä tai vaikka festareille) niinkuin joskus parikymppisenä. Mutta jos jotain olen oppinut, niin muut ikäiseni (päälle nelikymppiset ) eivät halua tehdä sellaista koskaan. (
Ja sitten jos johonkin itsekseni menen, niin sitä tuntee olonsa aivan ikälopuksi kaikkien parikymppisten keskellä. Ja sitten jos jostain löytyy joku ns. varttuneemman väen paikka, niin sitten se on kuin jokin eläkeläisten kerhon kokous.
Onkohan minussa jotain vikaa, kun juhlimishalu ei ole täydellisesti sammunut, kuten ilmeisesti kaikilla muilla.
Kommentit (4)
Vastaus kysymykseen, Onko sinussa vikaa, ei ole.
On teitä muitakin, aivan varmasti. Katselepas tuttavapiiriä sillä silmällä. Varmasti löytyy joku jonka kanssa lähteä viihteelle.
On vikaa. Ainoa oikea tapa viettää puolet elämästään on kyhjöttää eläkeläisenä sisällä sukkaa kutoen.
Käyn festareilla ja bändejä katsomassa ihan säännöllisesti. Ihan ikäistäni porukkaa niissä on, joten en näe mitään noloa asiassa.
M55
Onhan meitä. Itselläni on muutama kaveri, jotka lähtevät välillä myös mukaan. Vähentynyt tuo on kyllä, mutta välillä kuitenkin.
M43