Lue keskustelun säännöt.
Suomen talouskasvu lähes Euroopan heikointa koko 2000 luvun
23.06.2022 |
Ja kysymys kuuluu, miksi kansa tästä huolimatta äänestää samoja vuodesta toiseen? Miksi kansa ei vaadi muutosta äänellään? Miksi luotamme edelleen samoihin päättäjiin? Miksi?
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tätä olen miettinyt jo 90-luvulta lähtien. Suomi ei tule koskaan olemaan mikään suurvalta millään lailla vaikka joskus niin ajateltiin. Bulkkirakentamista,hometalo,rumaa arkkitehtuuriai,perinteiden halveksimista. Jos joskus pääsisin tästä maasta pois,enkä tarkoita arkkua.
Valitettavasti ihmiset äänestää mielikuva puolueita. He näkevät vaan fraasit ja perusajatuksen, mutta eivät ole perillä todellisuudesta. Päättäjillä ei ole suomessa minkäänlaista painetta koska ainoa arvostelu on some. Kadulla kun olisi joskus ruuhkaa, paine tehdä parempaa politiikkaa olisi lähempänä.