Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä teet jos juustokilo maksaa 20 e, vehnäjauhopussi 10 e

Vierailija
08.06.2022 |

voi 10 e ja maitolitra 5 e?

Kommentit (43)

Vierailija
21/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eletihin ennenkin, vaik ojan takan oltiin....

Vierailija
22/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostan juustojuoksutetta ja teen juuston itse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätän sen rasvaisen juuston ostamatta. Tuhoaa vain verisuonet, eläinrasva

Vierailija
24/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että ruoan hinta nousee, se onkin ollut hävyttömän halpaa, koska ihmisillä on varaa heittää sitä tonneittain roskiin.

Vierailija
25/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voiko naisen maidosta tehdä juustoa, lypsäis ensin muutaman päivän maidot ja sitten tekisi.

Vierailija
26/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuule ne juustot mitä me syödään maksoi jo 5 vuotta sitten paljon enemmän kuin 20 euroa kilo.

Jos tarve on parisataa grammaa niin ei se paljon budjettia heiluta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Voiko naisen maidosta tehdä juustoa, lypsäis ensin muutaman päivän maidot ja sitten tekisi.

Ihan tavan lehmänmaidon ja sitruunamehun yhdistelmällä voit tehdä juustoa ite.

Vierailija
28/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ostan tarvittavat ja jatkan elämää. Mitä niin kuin ajattelit ihmisten tekevän? Polttavan autoja ja riehuvan? Suomessa?

Suomessa on väestöä joka kykenee riehumaan jos asiat eivät mene kuten he haluavat. Ei tarvitse Ruotsia kauemmas katsoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Voiko naisen maidosta tehdä juustoa, lypsäis ensin muutaman päivän maidot ja sitten tekisi.

Ihan tavan lehmänmaidon ja sitruunamehun yhdistelmällä voit tehdä juustoa ite.

Olen tehnyt lampaanmaidosta leipäjuustoa ja oli älyttömän hyvää mutta ei siihen mitään sitruunamehuja tarvittu.

Vierailija
30/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin alkaa varmaan viimein paino laskemaan.

En ole kyllä ihan varma. Saattaa paino nousta, jos katsoo jotain kokkausohjelmaa tai kuvia keittokirjasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ajatellut laittaa perinteistä suomalaista ruokaa eniten. Perunoita, porkkanoita ja kalaa järvestä. Hernekeittoa.

Vierailija
32/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meen mäkkiin syömään euron juustoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo on syksyllä todellisuutta.

Juuston ja maidon voi ainakin jättää pois.

Vierailija
34/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paasto ja pätkäpaasto ja ketoruokavalio. Näillä säästää muutaman aterian hinnan ja tekee hyvää tomumajalle.

Puutarhassa kasvaa rehuja vuoden tarpeiksi. Hiilarilisää ei tarvita, lihan, maidon ja munien saantiin on omat edullisehkot reitit. Itse tehty smetana, viili, voi.. herkkua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen ostanutkin juustoa, jonka kilohinta on yli 20 euroa. En tietenkään kiloa kerralla. Kun elän säästäväisesti, on varaa herkutella välillä jollain vähän kalliimmallakin juustolla.

Pitäisikö juhannukseksi ostaa?

Vierailija
36/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Paasto ja pätkäpaasto ja ketoruokavalio. Näillä säästää muutaman aterian hinnan ja tekee hyvää tomumajalle.

Puutarhassa kasvaa rehuja vuoden tarpeiksi. Hiilarilisää ei tarvita, lihan, maidon ja munien saantiin on omat edullisehkot reitit. Itse tehty smetana, viili, voi.. herkkua.

Ai niin, ja laajassa kotivarassa päiväyksiä -24, -25 ja -26 asti.

Vierailija
37/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiloon kovaa juustoa menee vähintään 10 litraa maitoa. Pitkään kypsytettyyn juustoon menee enemmän. Joku hinta sillä maitolitrallakin on, siihen päälle henkilökunnan palkat, juustolan investoinnit, tarkka hygienia maksaa, varastointi, markkinointi jne.

20€  ei ole edes nyt mikään kova hinta juustosta. Appenzellerit ja Gruyeret maksavat yli 30€/kg, paremmat yli 40€/kg.

Vierailija
38/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äänestän persuja ja käyn liitissä.

Vierailija
39/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alan varastelemaan.

Vierailija
40/43 |
08.06.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Söisin herneitä. Voita menisi vähän, vain 1-2 kiloa kuukaudessa.

Vehnäjauhoja en käyttäisi (en paljon nytkään käytä).

Juustoa en enää ostaisi. Maustamatonta jogurttia ehkä söisin joitakin kiloja kuukaudessa.

Herneet siis pelastaisivat minut. Kauanko kalleus jatkuisi?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kaksi