900 kuukaudessa ruokaan
Onko tuo realistinen summa käytettäväksi kuukauden aikana kahden aikuisen ruokiin? Elintarvikkeisiin ja raaka-aineisiin siis. Ateriat tehdään kotona. Kerran viikossa ehkä woltataan.
Maksan tämän omasta pussistani, ja välillä mies valittaa, että siihen kuuluu vain perusasiat!
Kommentit (43)
Mietin asiaa miten päin tahansa niin en keksi millä eväillä saa menemään n. 128 päivän ruokiin.
Mutta provohan tää on.
Okei euron merkkikään ei näy. 🤔
T. 23
Minusta tuntuu kauhealta pistää n. 6 euroa/ pv yhden hengen talouden ylläpitoon. Viikonloppunakin kävin metsässä keräämässä salaattiainekset, jotta ei tarvitse ostaa kaupasta ravintoköyhää syötävää kalliilla.
Toisaalta tuttavani esimerkiksi ostaa melkein joka päivä työevääksi jonkun paistopistetuotteen/ mäkkiaterian + vesipullon ja sen lisäksi kokkaa kotona illallisen ja muut. Mietinkin usein, että hänellä varmaan on aikamoiset ruokakulut.
Meillä menee kauppaan 950 kuussa kahdelta aikuiselta. Siinä on sit kaikki ruoka, pesuaineet ja paperit.
Syödään paljon kalaa kasviksia ja lihaa.
Vierailija kirjoitti:
Meillä menee kauppaan 950 kuussa kahdelta aikuiselta. Siinä on sit kaikki ruoka, pesuaineet ja paperit.
Syödään paljon kalaa kasviksia ja lihaa.
Siis kuukaudessa.
Saako mistään 65 vuotias suht terve jo neljättä koronapiikkiä?
Anteeksi, tarkoitin tietenkin KUUKAUDESSA! Yritin laskea tässä samalla viikkobudjettia ja kirjoitin vahingossa näin. Anteeksi, anteeksi.
Emmastiina kirjoitti:
Anteeksi, tarkoitin tietenkin KUUKAUDESSA! Yritin laskea tässä samalla viikkobudjettia ja kirjoitin vahingossa näin. Anteeksi, anteeksi.
Otsikossahan lukeekin KUUKAUDESSA. Osa ei vain osaa lukea.
Puuttumatta siihen, mihin tuo mainittu summa riittää, en oikein ymmärrä ap:n ongelmaa. Jos mies on sitä mieltä, että tuolla 900 eurolla saa vaan perusasiat ja ap on sitä mieltä, että se riittää reilusti, niin eikö tuo selviä ihan kuitteja keräämällä laskemalla. Turha sitä on av-palstalta selvittää, kun kaikilla menee ruokaan aika lailla eri summa. Tai ainakin haitari on varsin iso.
Vierailija kirjoitti:
Emmastiina kirjoitti:
Anteeksi, tarkoitin tietenkin KUUKAUDESSA! Yritin laskea tässä samalla viikkobudjettia ja kirjoitin vahingossa näin. Anteeksi, anteeksi.
Otsikossahan lukeekin KUUKAUDESSA. Osa ei vain osaa lukea.
Se on muokattu jälkikäteen, johan ap mainitsi että kämmi kävi.
900e kuussa on aika paljon, mutta ei mahdottomasti. Mieskö ei osallistu ruokakuluihin? Maksaako hän sitten muita kuluja enemmän?
Mies ei pysty tällä hetkellä osallistumaan kuluihin. Menee aika tiukalle, kun joutuu maksamaan asuntolainankin ja muut kulut tästä yhden ihmisen palkasta. Joten hermostun välillä, jos tuo ei muka riitä.
Täällä palstalla ihmisillä on aivan omanlaisensa matematiikat ruokarahoissa. Toisten ruokarahoilla ostetaan myös pesuaineet ja hygieniatarvikkeet. Silloin pitäisi puhua ruoka+talousmenot eikä vain ruokarahasta. Entä kuinka moni lisää ruokarahoihin sen oman firman kustantaman lounasedun? Meillä on lounasetu 7,90 e jos on toimistolla töissä ja käy lounaalla. Todellisesti lounashan on siinä 9-11e. Etätyöpäivinä maksetaan rahana 9e. Sillä 9 eurolla kaksi henkilöä syö mainiosti kotona valmistetun peruslounaan.
21 työpäivää x 11e tekee jo paljon lisää ruokarahaan, jos haluaa sen niin laskea. Siitä saa äkkiä 231 euroa/kk lisää ruokarahaa itselleen, vaikka sitä ei rahana näkisikään.
Emmastiina kirjoitti:
Mies ei pysty tällä hetkellä osallistumaan kuluihin. Menee aika tiukalle, kun joutuu maksamaan asuntolainankin ja muut kulut tästä yhden ihmisen palkasta. Joten hermostun välillä, jos tuo ei muka riitä.
Jos mies ei osallistu kuluihin ollenkaan, syö sitä mitä tarjotaan. Tämä koskee myös naisia.
En kyllä itse kehtaisi marmattaa ruuasta jos puoliso maksaisi kaiken. JSSAP.
4 henkilön perheessä menee ehkä 550e, sisältää myös woltit tms kerran vkossa.
Ihan hullua tuo teidän kuluttama määrä.
Mitä te oikein syötte? Ehkä 40-50 euroa menee viikossa ruokaan.
Meillä ei viiden hengen perheessäkään mene noin paljon kuukaudessa rahaa ruokaan + pesuaineet, paperit ym. 2 aikuista, 2 teiniä ja 1 alakoululainen.
jos on peruspäivärahalla, siinä ei ruokaakaan paljon ostella...
Meillä viisihenkinen perhe elää melko tuhlailevasti ruuan suhteen 350 €/vko