Minkä ikäinsenä lapset ovat " pahimmillaan" ?
Siis tarkoitan uhmakausia sun muita. Kun tuntuu että kun yksi uhmakausi loppuu, toinen alkaa vai onko se jatkuvaa ja pahenee teini ikään ja laantuu vasta aikuisuuden kynnyksellä?
Kommentit (5)
6v on rauhottumaan päin. Nuo pienemmät tekee pahojaan minkä kerkiää.
Omat lapset vasta alle 8v joten vaikea sanoa.
semmoset 1,5-3- vuotiaat on tosi rasittavia, kun ne menee joka paikkaan, on aivan vahdittavia, uhmailevat, vielä rajallista minkä verran ymmärtävät puhetta ja järkeilyä. Ovat siis tosi söpöjäkin tietysti tuossa iässä, mutta minusta kaikista työläin vaihe.
Itellä neljä lasta ikähaitari 6-15. Kun pohditiin oisko vielä yhtä yritetty, niin mulla ajatus tuosta, että vielä kerran joutus seuhtaamaan tommosen taaperon kanssa tainnutti lapsikuumeen. Vauva olis piece of cake, vaikka olis mikä koliikkitapaus, meillä toinen oli tosi " paha" sellainen. Ja sit noi isommat uhmailijat on aivan huipputyyppejä, mutta meistä ei ironnut enää energiaa siihen, että kaks vuotta juokset aivan taukoamatta päättömän koheltajan perässä ja hoet, ei saa ottaa kädestä, älä töni jne. Hrrr, puistattaa ihan.
Tietysti jos veisikin sen vikan heti äitiysloman jälkeen hoitoon eikä pitäis hoitovapaita - se voiskin olla ratkaisu!
t. 2v:n, 4v:n, 10v:n ja 14v:n äiti