Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsiperheet, kuinka paljon teillä menee kuukaudessa rahaa ruokaan?

Vierailija
26.05.2022 |

Järkytyin, kun tarkastelin omaa kulutusta. Meillä viisihenkisellä perheellä menee 1500e. Sisältää taloustavat ja työpaikkalounaat.

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 750e. Sisältää kaikki pesuaineet yms. Joutaisi tuostakin tinkiä turhia pois, jos tiukkaa tekisi. Neljä pientä lasta ja kaksi aikuista taloudessa.

Vierailija
2/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

600 euroa nelihenkinen perhe ja kaksi koiraa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä puolet tuosta ap:n lukemasta. 2+2. Lapset 14 v ja 11 v. Tässä mukana myös työpaikkalounaat, jotka useinmiten omat eväät. Oltaisiin vararikossa jos menis yhtä paljon kuin ap:lla.

Vierailija
4/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

4 aikuista ja 2 teiniä (kaksi täysi-ikäistä lukiolaista siis) + 4 lemmikkiä. Ruokakauppaan on mennyt alkuvuonna 800-1200€/kk. Sisältää siis kaikki tiskiaineet, vessapaperit, kissanruuat, koirannamit, lasten kalsarit jne mitä nyt Prismasta/Cittarista/Tokmannilta ostetaan.

Vierailija
5/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin 500 e/5 hlöä, 3 teiniä.

Sisältää pesuaineet. Syödään melko paljon kasvisruokaa ja ostan tarjouksista ja 30 % alesta leipää ja muuta. Kesäloma-aikana ehkä menee sitten enemmän kun koululounas jää pois.

Teen isoja määriä ruokaa kerralla.

Vierailija
6/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruokakauppaan menee noin 800-900 eur. 2 aikuista, 2 teiniä, 2 koiraa. Summa sisältää myös lounaat, harrastamme eväitä.

Tämän summan lisäksi pizzaan, ravintolaan tms menee 50-150 kuussa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaiki se mitä jää.asuntovelan,yhtiövastikeen,vihde kanavien,netin .3h älypuhelimien osamaksusta käten, plus auton.Pensakin syö osan rahoista..Kaiki ollan työttömiä tällä hetkellä .Onneksi on liiton päivärahat,ettei kelan.ruokaa haetan 3 X viikossa hävikki ruoka jonosta.Vanhemmat eli vanhukset käy täytää jääkaappia myös.Suuri apu!

Vierailija
8/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksi aikuista, yksi lapsi. Ruokakauppaan menee 1.000 euroa kuukaudessa. Tämä summa ei sisällä mitään epäterveellistä, ei karkkeja, ei alkoholia, ei valmisruokia, ei tupakkaa, eikä lehtiä. Vain luomuruoka aineita, marjoja pakasteena, ei tuoremehuja, pähkinöitä, mutta hedelmiä paljon. Hygienia tuotteet ovat mukana summassa. Ruoka kauppana on pääasiassa lähikauppa, viikonloppuisin Lidl ja Prisma silloin tällöin. Illalla on monta lämmintä ruokaa tarjolla. Ruokaa on muutenkin paljon. Silti kukaan ei ole ylipainoinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi aikuinen, kaksi teiniä. 350-400 euroa kuussa ruokaan (ei sis. päivittäistavaroita, mutta sisältää kaiken ruoan, myös satunnaiset ravintolakäynnit tai resq-ostot).

Vierailija
10/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuista 2 alakouluikäistä. Meillä menee 300-400 e/kk ruokaan. Tähän ei ole laskettu kuin vain ruoka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinkku talous m50v. Ruokaan menee noin 400 eur välillä 500 eur. Ostan sen mitä tarvitsen.

Vierailija
12/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Sinkku talous m50v. Ruokaan menee noin 400 eur välillä 500 eur. Ostan sen mitä tarvitsen.

Onko sulla lapsiperhe?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

2 aikuista 2 alakouluikäistä. Meillä menee 300-400 e/kk ruokaan. Tähän ei ole laskettu kuin vain ruoka.

Miten ihmeessä tuo summa riittää?

Meillä menee viikossa neljälle:

maitoon( 2litraa pv/0.75 euroa purkki) 10.5 euroa

Pääruuat kotona: 9 ateriaa neljälle (36 annosta): yht 50 euroa

Työpaikkaruokailu kahdelle: 40 euroa/viikko

Leipä: 5-6 pakettia vko, yht. 12 euroa

Rahka: 1.5 euroa pv yht 10.5 euroa

Viikonloppuherkut neljälle: 20 euroa...

Tässä vasta osa ostoksista...hedelmät, vihannekset, välipalat, kahvi, tee, ym puuttuu listasta

Vierailija
14/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

2 aikuista 2 alakouluikäistä. Meillä menee 300-400 e/kk ruokaan. Tähän ei ole laskettu kuin vain ruoka.

Miten ihmeessä tuo summa riittää?

Meillä menee viikossa neljälle:

maitoon( 2litraa pv/0.75 euroa purkki) 10.5 euroa

Pääruuat kotona: 9 ateriaa neljälle (36 annosta): yht 50 euroa

Työpaikkaruokailu kahdelle: 40 euroa/viikko

Leipä: 5-6 pakettia vko, yht. 12 euroa

Rahka: 1.5 euroa pv yht 10.5 euroa

Viikonloppuherkut neljälle: 20 euroa...

Tässä vasta osa ostoksista...hedelmät, vihannekset, välipalat, kahvi, tee, ym puuttuu listasta

Eväät töihin. Leipä leivotaan itse, mässyt pois

Eri

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

4 henkinen perhe ja noin 400e menee ruokaan.

Vierailija
16/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

600€ ruokaan ja n. 600€ tupakkaan ja alkoholiin.

Vierailija
17/17 |
26.05.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

2 aikuista

2 lasta 2v

1 lapsi 4v

Ruokaan ja taloustavaroihin menee 600/kk, ei sisällä työpaikkalounaita tai eväitä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän viisi