Suomen poliisi syyllistää uhreja taas
https://www.instagram.com/tv/Cd-co6nDdiE/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
Ei todellakaan ole ensimmäinen kerta. Pollarit eivät kuitenkaan korosta (edes mainitse) ulostuloissaan että toisen nakukuvien luvaton jakaminen on RIKOS.
Kyseinen esimerkki on erityisen iljettävä, sillä kyseessä on nyt nuoren aikuisen taaperoikäisenä otettu kuva, jota omat vanhemmat, sukulaiset ja kaverit kuvaa ja jakaa. Kuinka monella meistä on varhaislapsuudesta kuvia, joita ei todellakaan haluaisi kaikelle kansalle, ja jonka levittäminen on RIKOS? #suojeleäläsyyllistä
Kommentit (3)
ei vaan muistuttaa että jokaisella yksilöllä on vastuu teoistaan joiden seuraukset voivat olla että on rikoksen tekijä taikka rikoksen uhri.
esim. minulla varastettiin lompakko kun en lukinnut autoa. koenko syyllistämisenä jos poliisi huomauttaa että lompakkoa ei kannata jättää autoon eikä autoa saa jättää lukitsematta?
en koe. vaan totean heidän olevan ihan oikeassa ja tunnusta olleeni hölmö.
kuitenkin tänä päivänä niin monien on mahdotonta käsittää että joillakin teoilla joutuu todennäköiseksi rikoksen uhriksi. erityisesti naisilla tuntuu olevan vaikeuksia ymmärtää että maailmassa on rikollisia ja niiden tekojen estämiseen voi myös itse vaikuttaa ennalta ehkäisevästi.
EU.