Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kommentteja keittiöstä

12.10.2006 |

Meille tulossa valkoiset puusyykuvioiset kalvopinnoitetut mdf ovet keittiöön ja sauvapähkinälaminaattitaso. Kaappeja ja vetolaatikoita on paljon ns. u-keittiö. Yksi iso ikkuna ja sivussa kaapiston ja tason välissä ns.välitilan ikkuna. Ollaan laittamassa kaapiston päälle semmoinen koristelista joka tulisi tuota samaa puusyyvalkoista. Koneet ehkä alumiinia. On myös tavallinen tiskipöytä keittiössä. Nyt mietin että tuleeko liikaa valkoista vai pitäiskö laittaa koristelista ja valolista pähkinää, mutta sitä ei saa samana kuin mitä taso on, kuitenkin avokulmahyllyt joita neljä ovat valkoisia. Olisiko liika sekavaa jos olisi puusyykuviota ovissa ja sauvakuviota tasossa ja vielä erilaista pähkinää noi listat? Vai onko tuo valkoista kaikki paitsi taso ja koneet liika valkoinen. Mitä mieltä olette? Nää on näitä viimehetken pohdintoja.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse halusin ehdottomasti yksinkertaisen ja selkeän värityksen. Meillä on valkoiset kaapit ilman koriste-ja valolistoja sekä tummat massiivipuutasot, koneet rosteria, siis kaikki, myös pienet pöydällä olevat keittiökoneet. Väriä tulee keittiöön joka tapauksessa tekstiileistä, seinämaalista astioista ym.

Myös vitriiniovet tuovat vaihtelua kaappirivistöön.

Pitäis melkein nähdä keittiö valmiina niin osais päättää just tuollaisia asioita, meillä aiheutti kaakelit päänvaivaa.

Vierailija
2/7 |
24.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei mene sekasotkuksi. Voi olla että lopputulos on onnistunutkin mutta entä jos ei ole? Tekstiilejä ym on paljon helpompi sitten lisäillä/vaihtaa jos tuntuu liian valkoiselta/simppeliltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
25.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meille on tulossa myös valkoinen keittiö enkä osaa millään päättää, millaista laatoitusta haluaisin. Sitä paitsi moni lempiväri riitelee kirsikkalaminaatin värin kanssa. Pitäsiköhän vielä vaihtaa se kirsikka.... hain sillä vain lämpöä.



Ja Jousimiehelle, eikö ne osais siellä keittiöfirmassa auttaa, piirtää tai näytellä omista kalustoistaan vaihtoehtoja?

Vierailija
4/7 |
26.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sopii noiden teräspintaisten koneiden ja vetimien kanssa.

Vierailija
5/7 |
28.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jousimiehelle: En laittaisi valo- ja koristelistoja erivärisestä materiaalista kuin ovet. Nythän tehdään todella valkoisia ja kiiltäviä keittiöitä paljon, ovathan ne valoisia, varsinkin kun on ikkunoita noin hyvin keittiössä kuin sinulla. Kalvopinnoitteiset ovet kuulostavat sellaisilta että muutaman vuoden ovat ok näköiset, mutta tuskin kovin kestävää ja ajatonta pitkässä juoksussa. Tuleehan sinulle varmasti isompaan ikkunaan verho, välitilaan saa väriä ja keittiössä on yleensä ainakin arkena niin paljon tavaraa esillä työpöydillä, että minäkin suosisin suht selkeää linjaa. Ikkunapinnat rikkovat yhtenäistä ilmettä, eli vaikka kaapistoja on paljon, ei kokonaisuudesta varmasti tule liian valkoista. Riippuu tietysti seinän, katon, välitilan ja lattian väreistä. Meillä hyvin vaalean harmaisiin Topin Rauhala-oviin omassa u-keittiössämme tuo väriä välitilan puupanelointi jonka voi vahata/maalata millä värillä haluaa. Tasot ovat massiivitammea, samoin keittiön lattia. Keittiön seinä on harmaan beige ja meillä myös iso ikkuna, jossa verhon väriä vaihtamalla saa eri värejä korostettua. Tiskipöytä on meilläkin perinteinen kahdella isolla altaalla (tykkään että oli hyvä valinta) ja keskitaso mustaa kiveä. Mustaa on myös keraamisessa tasossa ja uunissa sekä puuhellassa. Tuo jämäkkyyttä kokonaisuuteen. Eli meillä on suht paljon värejä keittiössä, mutta värit ovat rauhallisia ja vaaleita, kaikki vähän harmaaseen taittuvia. Festivo-kylmiöpakastin harmaalla pinnalla, ei näy sormenjäljet ja on muutenkin loistolaite. Kivitaso keskellä on työläs pitää siistinä, koska kiiltävässä mustassa näkyy jokaikinen rasvan hiven todella hyvin, mutta on puhtaana kyllä edustava ja helppohan se on huoltaa. Kannattaa satsata muuten hyvään keittiön hanaan ja apk:n ylös sijoittamiseen jos vaan mahtuu, niitä molempia käytetään koko ajan ja helppokäyttöisyys tuo arki-iloa. Olen tykästynyt " suihkuletkulla" varustettuun Oraksen hanaan jonka nimeä en nyt muista, mutta löytyy joka rautakaupasta, on kätevä täyttää tiskipöydällä olevia kattiloita vedellä, kun itse kattilaa ei tarvitse laittaa hanan alle, vaan hanan suutin tulee kattilan luo. Se olisi ollut kyllä ehdoton valinta myös khh:seen. Valaistuksella on suuri merkitys tilan ulkonäköön ja käytännöllisyyteen, välitilaan kannattaa laittaa jotain muuta kuin kuumia halogeeneja, esim. mini loisteputket piiloutuvat helposti normaali valolistan taakse niin välitilaan kuin yläkaappien ylälpuolellekin ja vievät vähän sähköä. Meillä ison keittiön ikkunan yläpuolella katossa uppohalogeenit, jolloin työtaso ikkunan edessä tulee myös valaistua, halogeenihan valaisee aika kaukaa. Kaikki " valolipat" ikkunoiden yläpuolella ovat siis ihan turhia pölyn kerääjiä mielestäni. Vetolaatikossa olevat leikkuulaudat tuntuvat olevan joissakin keittiöfirmoissa " out" , mutta ihan ehdottomat käytössä mielestäni. Kaikesta vanhasta hyväksi havaitusta ei todellakaan kannata luopua muotivillitysten vuoksi. Kannattaa vaatia, vaatia ja pitää päänsä jos jotain haluaa.









Vierailija
6/7 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lueskelin eilen vanhaa Suomela-lehteä ja katselin yhtä keittiömainosta. Siellä olisi sinulle kuva valkoisesta keittiöstä, jossa vain työtasot ja valolistat ovat puun värisiä (ja sokkeli). (Vähänkö minua nauratti, kun niin riemukkaasti kuvan nähdessäni ajattelin, että sinulle pitää " näyttää" tämä kuva.) Jos siis asia on edelleen ajankohtainen ja sinulla on tämän vuoden ensimmäinen Suomela (helmikuu 2006), niin vilkaise sivulle 71, Peekoo-keittiöiden mainosta! : )

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
31.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos kaikille kommenteista. keittiö on nyt tilattu ja tulee valkoinen ovineen ja listoineen, taso sitä pähkinää. itse asiassa yhdellä tuttavalla jolla en pitkään aikaan ollut käynyt onkin juuri näin (paitsi taso oli eri puuta) ja oli oikein kivan näköinen. katto tulee meillä valkokuultolakattua paneelia ja parketti pähkinää. keittiön lattia laatan väriä nyt pohdin. yksi vaihtoehto semmoinen rustiikkinen vähän vaaleampi ruskea kuin pähkinä, mutta siinä epäilyttää se kun on vähän ns. lommoinen pinta että kuinka helppo sitä on puhdistaa tai pitää puhtaana. millaisia laattoja suosittelisitte meille?