Teinin instagram-kuvat.
Keskareita, peiliselfieitä koulun vessassa, napa vilkkuu
Hän on tyttö, 13-vuotias. Tykkäyksiäkin 300
Mitä ihmettä? Kotona on reipas ja kiltti mutta somessa näyttelee keskisormia.
Miten te suhtautuisitte tähän?
Kommentit (58)
Meillä sama. Käyttää rintsikoitakin joissain kuvissa, tai siis KÄYTTI, koska käskin poistaa.
Vierailija kirjoitti:
Puhelin pois ja somekielto.
vaikeaa on nykyteineille antaa mitään somekieltoja
Kuinka monta kertaa on jo yritetty sanoa tuosta viestin lopussa olevasta kysymyksestä? Se on täysin tarpeeton. Hyvä provo lähtee käyntiin ilman miten, mitä, jne kysymystäkin.
Meidän teinipoika oli ottanut itsestään puolialastoman kuvan suihkun jälkeen. Just käskin ottamaan pois
Mun kohta 14v poikani ei ole instaa päivittänyt reippaasti yli vuoteen. Sitä ennen siellä oli urheilukuvia ja ihan siistejä kuvia.
Ei mitenkään normaalia! Nämä jotka niin sanoo, eivät ole aikuisia. Tässä nettipornon läpitunkeva vaikutus tulee erittäin hyvin esiin, kun teinit tunkevat itseään pornojargonin manipuloimina tyrkylle nettiin!
Nyt vakava keskustelu asiasta, ei teinit tajua, että kuvat ym. jää nettiin pyörimään ikuisiksi ajoiksi. Mites sitten myöhemmin, kun pitäis töitä saada ja ne alaston kuvat tms, on näytillä koko maailmalle?
Vierailija kirjoitti:
Onko päässyt unohtumaan millaista on olla teini?
Onko sulla päässyt pieru aivoihin?
No sä oot sen äiti/isä, joten sun asiahan se on hyväksytkö tuon vai et?
Eli miten haluat toimia tilanteessa, vai toimitko mitenkään?
Vierailija kirjoitti:
Ihan normaalia.
Turpa kiinni pervo! Sä et ole normaali.
Jos et kerran rajaa tyttäresi somen käyttöä, niin sitä saa mitä tilaa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Onko päässyt unohtumaan millaista on olla teini?
Onko sulla päässyt pieru aivoihin?
Ei, vaan muistan millaista sisältöä teininä laitettiin irc-galleriaan.
Voi elämää, toinen teidän teini käyttäytyy huonosti instassa ja toinen jää kiinni seurustelusta, mitähän seuraavaksi?
Ihan saakelin surullista millaisessa somemaailmassa nykyajan nuoret ja lapset elää. Onneksi itse sain olla lapsi ilman somea.
T. 1991 syntynyt
Siinä kun katsoo toisen instagramfeediä voi nähdä millaisena tämä kyseinen henkilö haluaa itsensä ja elämänsä muille näyttää. Mielenkiintoista puuhaa tutkia (tutrujen, puolitutrujen) ihmisten instagrameja ja tehdä tätä kautta heistä huomioita. Jos itse olisin sinä, lähtisin neutraalisti tutkailemaan ja silmäilemään tätä instagramia, kuvia ja kuvatekstejä, joitain kommenttikenttiä selaten. Tätä kautta saa informaatiota jos vaan on sille vastaanottavainen. Puhelimen/elektroniikkalaitteiden pois ottaminen aina välillä voi tehdä nuorelle aivan hyvää ja samalla toimii rangaistuksena, mutta toki eka tarvis keskustella millaiset postaukset ei oman näkemyksen mukaan oo ok
Vierailija kirjoitti:
Ihan saakelin surullista millaisessa somemaailmassa nykyajan nuoret ja lapset elää. Onneksi itse sain olla lapsi ilman somea.
T. 1991 syntynyt
Minä kyllä olen ollut jostain nelosluokkalaisesta saakka somessa. Ensin ii2.org, sen jälkeen galtsu ja sitten Facebook, insta jne.
Mutta ei siellä mitään ihmeempiä tehty, en muista että minulle olisi tullut edes mitään ehdottelu-viestejä? Kuvatkaan ei kyllä olleet roiseja, olin varmaan enemmän huvittava ja nolo kuin roisi. Viatonta se oli, eikä silloin ollut vielä mitään twerkkailumuotia perssseen esittelyineen yms. Tosin tissit oli teiniaikoinani p0p!
-92
Puhelin pois ja somekielto.