Miten kiinalaiset ym. muistaa ne kaikki merkit kirjoituksessa?
Kommentit (10)
Osaat sinäkin laittaa aakkoset eri järjestykseen kirjoittaessasi. Sitten muodostuu erilaisia sanoja.
Samalla lailla kuin kuvia muistetaan. Voin varmasti piirtää pari tuhatta eri kuvaa ja tunnistat ne kyllä.
Hieman eri määrin harjoittelua kuin täällä. Minimi oppimistavoite 2000 merkkiä, pärjää ok jos osaa 6000 merkkiä. Pinyin helpottaa asiaa nykyään tietokoneiden aikana.
Vierailija kirjoitti:
Hieman eri määrin harjoittelua kuin täällä. Minimi oppimistavoite 2000 merkkiä, pärjää ok jos osaa 6000 merkkiä. Pinyin helpottaa asiaa nykyään tietokoneiden aikana.
Joo kohta alkaa olla kiinalaisia, jotka sitä tietysti puhuvat ja osaavat länkkäriaakkosilla lukea, mutta eivät osaa lukea kirjoitusmerkkejä.
Tuttu kiinalainen proffa sanoi aikoinaan, että lasten aivokapasiteetista menee monta vuotta lähes pelkästään näiden merkkien opetteluun. Jopa siinä määrin, että ovat sitten monessa asiassa jäljessä samassa iässä olevien länsimaisten lasten kanssa.
Lapsellani sanottiin koulussa, että kiinalaiset oppivat lukutaitoisiksi noin 12-vuotiaina.
Eli kauan menee.
Englanninkielessäkin on että kaiken joutuu opettelemaan ulkoa kun kirjoitusasu ja lausuminen eivät ole missään yhteydessä keskenään, siksi niillä on niitä tavauskilpailuja koulussa. Suomi on siitä outo kieli että jos joku sanoo sanan jota et ole ennen kuullut osaat silti kirjoittaa sen. Toki yhdyssanat ja muu kielioppi joskus aiheuttaa hankaluuksia.
Ne on opetellu ne ulkoa :O