Kielellinen eriytyminen työpaikkailmoituksissa
Eli haitallinen kehityssuunta tai paremminkin voimassaoleva vakio on siis se, että vähänkään kiinnostavat julkisen sektorin avoimet työpaikat on rajattu ruotsin kielen taitoisille. Minusta se on epätasa-arvoa, ja vääristää työmarkkinoita. Lähtökohtaisesti ajattelen, että olemme Suomessa ja valtakieli on Suomi. Ruotsin kieltä on silti hyvä opiskella, mutta sen osaamattomuus esimerkiksi työkielenä ei saisi olla este.
Kommentit (3)
Käytetäänkö noissa töissä sitten sitä ruotsia ihan oikeasti?
Vierailija kirjoitti:
Virkamies tasoinen ruotsin osaaminen ei ole mikään mahdoton vaatimus. Kaikki korkeakoulututkinnon suorittaneet täyttävät sen ehdon.
Voisin heti mainita yhden avoimen työpaikan, jossa vaaditaan ruotsin kielen suullista ja kirjallista osaamista. He eivät tyydy esim. opintojen aikana suoritettuun todistukseen ruotsin kielen
Se, että oikeasti käyttäisin sitä työssäni on umpi suomalaisessa yhteisössä ikäni olleena täysi mahdottomuus. Mutta se lienee tarkoituskin, pitää tietyn yhteiskuntaluokan kasvatuksen saaneet pois silmistä.
Virkamies tasoinen ruotsin osaaminen ei ole mikään mahdoton vaatimus. Kaikki korkeakoulututkinnon suorittaneet täyttävät sen ehdon.