G:Oletko maalainen vai kaupunkilainen -mieleltäsi ja sielultasi, asuinpaikasta viis..perusteluja!
itse olen aito maalainen joka asuu kaupungissa. Maalaisuuteni näkyy kiireettömyytenä ja avoimuutena muita ihmisiä kohtaan. Olen kiinnostunut naapureistani ja yhteisöstäni.
Kommentit (14)
Vanhempani muuttivat Helsingistä pikkukylään ja sieltä sitten taas Helsinkiin kun olin teini-ikäinen.
Minä viihdyn sekä korvessa että Hesassa. Jos lapsia ei olisi, muuttaisin maalle.
Vaikka asun stadissa. Tää ainainen kiire ahdistaa. Toisaalta, kun olen jossain muualla suomessa käymässä, ihmiset tuntuu sietämättömän hitailta.
Olen kyllä neljännen polven helsinkiläinenkin, meillä ei ole ollut mummolaa koskaan maalla, eli enpä ole maaseutuun oikein tottunutkaan.
Rakastan asfalttia maan alla, rakastan kauniita vanhoja rakennuksia, rakastan puistoja. En pidä hyttysistä.
Olen kotoisin maalta, ja nytkin asun surkeassa pikkukaupungissa.
Muutamaan otteeseen olen asunut suuressa kaupungissa (Kairo). Olisin siellä onnellisimmillani.
Haluan, että naapureita näkyy, mutta he saavat elää omaa elämäänsä. Eniten ahdistaisi, jos aidan takaa katselisi joku lehmä.
parhaiten viihdyn tässä nykyisessä kotipaikassani pikkukaupungin laidalla, mutta ikävöin myös aikaa jolloin asuin suurkaupungin sykkeessä. Maalla olosta nautin, mutta en välttämättä asuisi siellä pysyvästi.
Kasvoin maatilalla ja muutin sitten vähän yli parikymppisenä kaupunkiin. Ei mikään iso paikka ja myös täällä on sellaisia kaupunginsia, jotka on maaseutua.
Metsän keskellä olen lapsuuden ja nuoruuden viettänyt ja sinne sitä vieläkin kaipaa ;) Ehkäpä sitä vielä joskus pääsee toteuttamaan unelman..
Vaikka synnyin ja asuin Hesassa ensimmäiset 18v. Nykyään asun miljoonakaupungissa keski-Euroopassa, mutta paras olo maailmassa on pienessä maalaiskylässä, jossa olen pariin otteeseen elämässäni asunut :-)
" Maalaisuuteni" näkyy siinä, että tervehdin vastaantulijoita ja juttelen kaikkien kanssa kaupassa ym. Onneksi tässä maassa on tapana tervehtiä, paljon enemmän kuin Hesassa. Olen myös aika kiinnostunut ihmisistä, ja yhdistän tämän maalaisuuteen.
aina asunut pikkukylässä,
en halua edes pikkukaupungin keskustaan,saati johonkin helsinkiin!
nyt asun kylässä joka tiivis, mutta vain tuhat asukasta...
ihanaa!!!
Maalla olen syntynyt ja tänne innolla palannut kaupungin valoista ja humuista, mutta jotain kaipaan tääläkin.:)
Olen asunut useassa kaupungissa Suomessa ja ulkomailla, mutta täällä huitsinnevadassa on kaikista paras. Periaatteena on , että omalla terassilla on voitava karjua keuhkonsa tyhjiksi ilman että ketään häiritsee (vaikka harvemmin se tuleekin tehtyä ;D)
Haluan asua paikassa, jossa on helppojen yhteyksien päässä kaikki keskeiset palvelut. Minua ahdistaisi asua korvessa, jossa olisin täysin auton varassa. Kaupunki tarjoaa vaihtoehtoja ja siellä on muutakin tekemistä kuin kytätä muiden tekemisiä. Pinnallisempana huomiona myös se, että kaupungissa pukeudutaan keskimäärin paremmin kuin maalla, mikä on ilo silmälle.
Kaupunkilaisuudetsa huolimatta nautin luonnossa liikkumisesta ja maalla KÄYMISESTÄ. Mökkeily on kesän kohokohta, kun se on tilapäistä elämää, ei koko elämä. :)
Haikaran on täytynyt tuoda minut väärään paikkaan, kun tiputti keskelle mitätöntä maalaispitäjää.
Maalla on mukava käydä, mutta siellä ei missään nimessä jaksa olla pitkään. Kaipaan ihmisiä ympärilleni, palveluja ja vaihtoehtoja. En jaksaisi ainaista soramaantietä kävellä päästä päähän ja ainoana huvituksena harrastaa Shellin baaria ja kunnankirjastoa. Ahdistavat myös ne pienet piirit " joissa ihmiset ovat kiinnostuneita lähimmäisistään" .