Miksei ahtaajien ja paperimiesten tilalle tuoda halvempia Intiasta ja Filippiineiltä?
Miksei kaikki tee töitä pakkolailla? Miksi vain hoitajiin kohdistetaan tällaista? Kansantalous on kaikkien vastuulla.
Kommentit (14)
Ei täällä tarvita paperimiehiä kun tehtaat siirtyy halvempiin maihin.
Myös poliitikot ja virkamiehet voisi korvata vaikka pohjois-korealaisilla.
Vierailija kirjoitti:
Ei niiden palkkoja makseta yhteiskunnan pussista, yritykset maksaa.
Ahtaajat aiheuttavat lakkoillaan yhteiskunnallista haittaa, joten heidän työtään pitää lailla säädellä.
Niinpä!! Joidenkin ahtaajien palkka esimerkiksi on törkeän korkea. Me halutaan halvat filippiiniläismiehet niiden paikalle!
Ahtaajien ja paperimiesten työt ovat vähenemään päin Suomen kansantalouden ja viennin rakenteen muuttuessa. Paperi tehdään muissa maissa ja sitä liikuttelevat muiden maiden ahtaajat. Lisäksi heidän palkanmaksajillaan on on vielä jäljellä varaa maksaa duunarien haluamia palkkoja. Palkkaa ei makseta verovaroista.
Hoitajien työt kasvavat väestön vanhetessa ja pandemian kuormittaessa. Työt tehdään täällä Suomenniemellä, siellä missä potilaatkin. Palkanmaksaja on pääosin kunta, jonka kirstu on tyhjä, ennestään velkainen ja valtion tuesta riippuvainen. Palkankorotus maksetaan veroja kiristämällä.
Olisiko tässä vastausta?
EK:n ja näiden kätyreiden voitto tyhjentää Suomen suomalaisista. Nopeammin kuin uskotaan.
Johan tuotanto on siiretty halvempiin maihin, ei tarvita Suomessa työvoimaa. Sairaalaa on tietysti hankalampi siirtää, eli työvoima siirtyy. Kait tuokin voisi onnistua, katamariinin kanssa Viroon hoitoon :D
TESsin mukaiset palkat niillekin pitää maksaa.
Vierailija kirjoitti:
Niinpä!! Joidenkin ahtaajien palkka esimerkiksi on törkeän korkea. Me halutaan halvat filippiiniläismiehet niiden paikalle!
Nosta lihava perseesi sohvalta ja käy kokeilemassa, miten kivaa hommaa ahtaaminen on.
Baronalle liikeidea, ei kun hommaamaan aasiasta ahtaajat ja rekkakuskit tilalle. Jos joku epäilee asian onnistumista niin syytettäköön jo etukäteen rasistiksi kuten toisissa ketjuissa hoitajia.
No kun virosta saa lähempää yhtä halvalla ja osaavat paremmin suomea. Ei virolaiset tykkää jos niiltä menee työt täällä.
Kokoomuslaiset ptävät sellaisista intialais miehistä joilla on paksut posket
Ei niiden palkkoja makseta yhteiskunnan pussista, yritykset maksaa.