Lue keskustelun säännöt.
Stressin aiheuttamat iho-oireet
21.04.2022 |
Millaisia iho-oireita stressi aiheuttaa teille?
Minulla on ollut stressaava elämäntilanne noin kahden kuukauden ajan, ja nyt käsiini (kämmenselkiin) on viimeisen parin viikon aikana aina silloin tällöin tullut vaaleita pieniä näppylöitä, jotka lähtevät pois viimeistään seuraavaan päivään mennessä. Ne näyttävät ikään kuin tukkeutuneilta, mutta kun koittaa puristaa, sieltä ei tule muuta kuin läpinäkyvää nestettä (ja verta jos liikaa puristaa).
Onko muilla tällaista? Voisiko tosiaan johtua stressistä, sillä muuta syytä en keksi. Ajattelin mennä jossain vaiheessa näyttämään lääkärille, jos vaiva jatkuu.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Mulla naamassa on paljon ihottumaa. Jalkoihin iski myös semmoisia isoja laikkuja, mietin voisiko se olla sieni-ihottumaa jaloissa. Atopiaa kasvoissa. Olen ihan rikki stressin takia.