KORVATULEHDUS KIERRE. Loppuiko korvien putkitukseen?
Meillä putkitettiin 1kk sitten korvat ja nyt on toinen korva tulehtunut ja putki märkä. Lapsella lievää flunssaa. Minä kun luulin että tulehdukset loppuvat putkien laiton jälkeen, mutta ei meillä näköjään:(
Kommentit (13)
Sen koommin ei mitään, nyt 7kkmennyt (kop kop!) Eli hyvältä näyttää.
5 kertaa puhkesi korva lapselta vuoden aikana. Noin kolmen vuoden ikään loppui kuin seinään. Korvalääkäri katsoi sen juuri ja sanoi että on tosi siisti, aivan kunnossa ja lapsi kuuleekin normaalisti.
Se on rakenteellinen ikään liittyvä asia, liian pienet röörit ja ne menee helposti tukkoon.
Syntymästä asti paha korvatulehduskierre (2kk välein), korvat puhkaistiin 4 ikävuoteen asti, kunnes se kiellettiin. :(
Putket laitettu 2 kertaa (eivät auttaneet yhtään).
Vuoden ikäisenä olin myös jossakin leikkauksessa (en muista missä, mutta liittyi pahoihin korvatulehduksiin).
Ja nielurisat- ja kitarisat leikattiin tuolloin 1-5-vuoden välillä (en tiedä onko merkitystä korvatulehduksen suhteen).
Kierre loppui itsekseen hieman ennen kouluikää.
:( Eli se voi mennä näinkin kurjasti.
heni, mutta ei jatkuivat edelleen......
korvat puhkaistiin ja ainaoli jommassa kummassa korvassa tulehdus tai molemmissa.. Putket laitettiin, toinen putki tuli ulos 2 vkon päästä.. Tulehdukset meni sitten ihan lääkekuurilla ohi ennen kuin ehdittiin harkita kitarisa leikkausta.. eli kesti siihen astikun lapsi oli 1 v..
sen verran tämäkkä, että tukki putket. No, röörit siitä sitten saatiin auki taas ja korvatulehdukset loppuivat. Mutta ei mennyt monta kuukautta niin johan tuli infektioastma ja räkätautirock senkun vaan jatkuu.
Lopputulema oli, että suurin osa antibioottikuureista on turhia, sillä suuri osa korvatulehduksista on virusten aiheuttamia. Putkitukset ja muut leikkaukset ei niitä estä. Ainoa kunnon tapa vähentää korvatulehduksia on ehkäisevä toiminta.
Tulehduksia ehkäiseviä toimia ovat mm: imetys, hygienia, ksylitoli (3krt/vrk)
Tulehduksia lisää mm: tutin käyttö, päivähoito
Putkitus estää liimakorvaa. Liimakorva ei itsessään ole vaarallinen, huonontaa vain väliaikaisesti kuuloa ja hidastaa näin lapsen kehitystä. Kitarisaleikkaus ei auta mitään, vähentää toki kuorsausta, jos lapsesi semmoista tekee.
lokuussa alkoi, tammikuuhun mennessä oli ollut 4 tulehdusta. Todettiin liimakorva ja helmikuussa putkitettiin (tuolloin kaksi viikkoa yhtäjaksoisella sulfa-kuuriolla ja kummassakin korvassa vielä puolillaan märkää), eli nyt on ollut putket aika tarkaan 8kk ja yksi alkava tulehdus oli keväällä, joka meni ohi tipoilla *kop, kop*
Jatkuva korvatulehduskierre loppui heti kun putket laitettiin. Putket pysynyt korvissa nyt 8 kuukautta eikä ole ollut yhtään tulehdusta.
siis korvatulehdushan on AINA jonkin viruksen aiheuttaman tulehduksen jälkitauti. En ikinä oo kuullu bakteerin aiheuttamasta korvatulehduksesta (ajatuksenakin aika kaamea suorastaan). Itellä ollu ko. tauti n. 30 kertaa, että luulen tieäväni mistä puhun ihan noin kokemuksella, vaikka tota " tutkimusta" en ole lukenutkaan. Mikään ehkäisevä toiminta ei estä korvatulehdusta, jos lapsi on taipuvainen niitä saamaan. Tukehdus voi puhjeta, vaikka se sitä edeltävä flunssa ei ikinä kunolla puhkeaisikaan. Ja vissiin se vastustuskykykin ois hankittava jossain vaiheessa? parempi kuitenkin sairastaa totakin tautia pienenä eikä aikuisiällä (siitäkin kun on kokemusta).
Miten H******Ä xsylitoli vähentää korvatulehduksia? Laitatko linkin tohoin tutkimukseen, että voin käydä lukemassa ton viisauden. Kun korvakäytävä kuitenkin aukeaa nenään, eikä suuhun, eli pitäiskö ne purkat tunkee nenään? Imetys auttaa ekat ½ vuotta, sen jälkeen äm ei enää suojaa lasta infektioilta.
Ja miten putkitus ei estä liimakorvaa? Kun sen putken tarkoitus on nimenomaan vuodattaa se räkä ULOS sieltä korvasta, eikä jättää sitä sinne tukkeeksi.
Ja tuosta hidastaa kehitystä: hidastaa siis mm. PUHEEN kehitystä, kun lapsi ei kuule puhetta, ei voi sitä myöskään oppia. Et ihan pikkujuttu, vai mitä? Ja henkkoht voin todeta, että ainoa, mikä meikäläisellä aikoinaan auttoi, oli kitarisaleikkaus. Tuohon aikaan ei vielä putkitettu, ainoa eli toi aika massiivinen leikkaus oli ainoa mahdollisuus. Itse oon ainakin iloinen, että kevyempiäkin tapoja ON nykyään olemassa, varsinkin kun ne AUTTAA lasta.
Nimim: kokemusta on myös lapsen puolesta
Miksihän normaalitapauksessa terveyskeskuslääkäri määrää antibioottia korvatulehdukseen?
Mikäs sulle tuli? Onko tämä niin henkilökohtaisesti arka aihe, että pitää vetästä herneet nenään?
Vierailija:
siis korvatulehdushan on AINA jonkin viruksen aiheuttaman tulehduksen jälkitauti. En ikinä oo kuullu bakteerin aiheuttamasta korvatulehduksesta (ajatuksenakin aika kaamea suorastaan). Itellä ollu ko. tauti n. 30 kertaa, että luulen tieäväni mistä puhun ihan noin kokemuksella, vaikka tota " tutkimusta" en ole lukenutkaan. Mikään ehkäisevä toiminta ei estä korvatulehdusta, jos lapsi on taipuvainen niitä saamaan. Tukehdus voi puhjeta, vaikka se sitä edeltävä flunssa ei ikinä kunolla puhkeaisikaan. Ja vissiin se vastustuskykykin ois hankittava jossain vaiheessa? parempi kuitenkin sairastaa totakin tautia pienenä eikä aikuisiällä (siitäkin kun on kokemusta).Miten H******Ä xsylitoli vähentää korvatulehduksia? Laitatko linkin tohoin tutkimukseen, että voin käydä lukemassa ton viisauden. Kun korvakäytävä kuitenkin aukeaa nenään, eikä suuhun, eli pitäiskö ne purkat tunkee nenään? Imetys auttaa ekat ½ vuotta, sen jälkeen äm ei enää suojaa lasta infektioilta.
Ja miten putkitus ei estä liimakorvaa? Kun sen putken tarkoitus on nimenomaan vuodattaa se räkä ULOS sieltä korvasta, eikä jättää sitä sinne tukkeeksi.
Ja tuosta hidastaa kehitystä: hidastaa siis mm. PUHEEN kehitystä, kun lapsi ei kuule puhetta, ei voi sitä myöskään oppia. Et ihan pikkujuttu, vai mitä? Ja henkkoht voin todeta, että ainoa, mikä meikäläisellä aikoinaan auttoi, oli kitarisaleikkaus. Tuohon aikaan ei vielä putkitettu, ainoa eli toi aika massiivinen leikkaus oli ainoa mahdollisuus. Itse oon ainakin iloinen, että kevyempiäkin tapoja ON nykyään olemassa, varsinkin kun ne AUTTAA lasta.
Nimim: kokemusta on myös lapsen puolesta
www. coronaria. fi/portaaliPHP/kysylaakarilta/index. php?teema=70
Esimerkiksi tuolta voit lukea ihka oikean korvalääkärin vastauksia liittyen välikorvantulehduksiin Missä kohtaa muuten väitin, että putket ei estä liimakorvaa? Kokeile opetella lukemaan.
Minä en ole lääkäri, minä en tiedä miten ksylitoli auttaa korvatulehduksiin, mutta näin on lääkärit tutkimuksissaan todenneet. Oletko sinä pätevä kiistämään?
Eiköhän tuo hidasta kaikkea kehitystä, kun ei kerran kuule mitään, niin varmasti on oppiminen hitaampaa. Lopputuloksena ei ole tyhmempi lapsi tai aikuinen vaikka kirjoituksestasi tekisi mieli vetää moinen johtopäätös.
Ei nykyisin ole sen kevyempiä tapoja, on vain todettu, että ne vanhat hyvät tavat ei auta mitään. Kyllä tavallinen terveyskeskuslääkäri aloittaa ihan samoilla vanhoilla linjoilla, ensin antibioottia 5 kertaa sitten risojen poisto ja putkitus. Tässä vaiheessa lapsi yleensä on jo sen verran vanha, että korvatulehduskierre loppuu sen takia ja vedetäänkin hätäinen johtopäätös, että risaleikkaus sen on tehnyt.
ei yhtään korvatulehdusta sen jälkeen. Sitä ennen oli n. 6-7 vuodessa