Onko lapsillanne kyselykausi? Miten jaksatte?
Kommentit (4)
Google on tosi kätevä apu, lapsi kysyy paljon kaikkea mistä ei ole mitään tietoa itsellään, yhdessä ollaan sitten välillä etsitty vastauksia kysymyksiin..
Kysymykset vaan vaikeutuu kun ikää tulee lisää...
Sitä kysely ikää on meillä kestänyt vaihtelevasti, mielenkiinnon aiheet vaihtelevat, nyt on dinosaurukset ja kaikki evoluutio mistä kysellään vähän väliä, lapsi 8v.
Mulla on kaksoset ja juuri on opittu kysymykset Mikä toi on? Missä _____ on? Mitä toi tekee? Jne. Vielä ei siis kysellä mistä avaruus alkaa, mutta päivässä ehtii tulla reilu sata yksinkertaisempaa kysymystä. Kyllä laskin yhtenä päivänä. Aika automaatiolla noihin vastaa lyhyesti ja aina vaan uudestaan. Välillä väsyttää ja silloin isä saa jatkaa, eli ihan hyvin menee. Vielä.
Mun lapset on aina kyselleet aika paljon, mutta en ole ehkä erottanut varsinaisia kyselykausia. Tai sitten olen unohtanut!