Polttarit puoliksi?
Osa haluaa panostaa satasia, osa opiskelijabudjetilla. Kokemuksia, kannattaako jakaa ohjelma kahtia?
Kommentit (10)
Kannattaa jättää väliin koko polttarit, täysin tyylitön ja junttimainen perinne...
Kerätkää ensin kolehti, ja katsotte sitten mihin rahat riittää. Ai niin, mutta ei kukaan tietenkään halua maksaa toisten juhlimisesta, suomalaisia kun ollaan.
Mitä se morsian haluaa? Meillä halusi syömään hyvin keskitasoiseen ravintolaan pitkän kaavan mukaan eikä mitään muuta. Tämä toteutettiin ja hauskaa oli omassa 12 hengen kabinetissa.
Eli lopetetaan prinsessapäivähössötykset ja kivat kisailut, yksinkertaistetaan koko perinnettä. Saunaankaan ei ole pakko mennä!
Laskette ensin sen, minkä verran kukin on valmis panostamaan ja sitten teette kaikki jotain yhdessä sillä rahalla.
Mutta miksi kerätä yhteistä kassaa, kun porukalla toiveet ja budjetit eroaa?
AP
No mitä kallista te haluatte tehdä? Meneekö siihen koko päivä? Eikö halukkaat voi osallistua siihen kalliiseen tekemiseen, ja sitten loppuajan kaikki bilettää yhdessä?
Vierailija kirjoitti:
No mitä kallista te haluatte tehdä? Meneekö siihen koko päivä? Eikö halukkaat voi osallistua siihen kalliiseen tekemiseen, ja sitten loppuajan kaikki bilettää yhdessä?
Köpikseen tai ainakin Helsinkiin olisivat menossa. Ja siis sitä ennen tai jälkeen voisi olla jotain piknikkiä tms rentoa ja pientä mitä sitten keksitään. Mutta kokemuksia siis kyselen, onnistuukohan ja mitä huomioida?
AP
Meillä oli viime kesänä niin että parempituloiset maksoivat isomman siivun. Toimi erinomaisesti. Meitä oli 9 miestä.
Morsiamena polttareiden ohjelmalla ei olisi väliä, vaan sillä, että tärkeimmät henkilöt ovat läsnä. Vaikea kuvitella, että omassa ystäväpiirissä kellekään tulisi mieleen jakaa porukkaa tai suunnitella jotain niin kallista, ettei kaikilla olisi siihen varaa.
Eka kaksi päivää maailmalla samoilla silmillä ja sit pirteänä mäkkäripiknikille?