Milloin rytmihäiriöiden takia lääkäriin?
Nämä on vaivanneet ala-asteikäisestä lähtien. Syke lähemmäs 200 ja raajat puutuu ja heikottaa. Alkaa yhtäkkiä ja loppuukin yhtäkkiä. Viime aikoina esiintynyt useasti. Kestää välillä minuutin, välillä tunnin. Olen saanut ne pois ne menemällä nukkumaan tai juomalla kylmää vettä tai pidättämällä hengitystä. Välillä nämäkään eivät auta.
Pitäisiköhän käydä lääkärissä ja onko tähän mitään lääkkeitä?
Kommentit (9)
Kannattaa mennä lääkäriin, kyllä tuohon varmasti lääkkeet löytyy. Jos ei muuta niin ainakin betasalpaajia?
Kävin silloin kun kovin muljahteli tai löi kuin rautanyrkki. Joku läppä falskaa, sain lääkkeet ja harrastan nykyään liikuntaa maksimisykkeillä lääkärin käskystä :)
"Yleisohje on, että oudon sydämen rytmihäiriön ilmaantuessa on syytä hakeutua lääkäriin. Jos siihen liittyy rintakipua, tajunnan menetys, pyörrytystä tai muita oireita, hoitoon pitää lähteä heti. Jos rytmi on epäsäännöllinen tai liian tiheä, mutta muita oireita ei ole, voi ennen hoitoon menoa odottaa muutamia tunteja ja seurata, loppuuko häiriö itsellään." http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00083
Kiitos vastauksista. Täytyy siis varata lääkärille. Mahtaakohan ne YTHSllä tietää näistä mitään?
Tänään aamulla pohdin päivystykseen lähtimistä, mutta rytmi tasaantui itsestään ja koulussakin oli läsnäolopakollista opetusta niin valitsin koulun.
Supraventrikulaarinen takykardia? Jos haittaavat kovasti elämää, voidaan tehdä katetriablaatio.
Mulla alkoi rytmihäiriöt teininä, parikymppisenä oli jo niin pahoja, että hengittäminenkin oli vaikeaa rytmihäiriön aikana ja kävin lääkärissä. Eivät oikein uskoneet lääkärissä, olivat sitä mieltä, että eihän noin nuorella vielä voi olla.. Pari vuoden aikana pahentui siihen pisteeseen, että taju lähti rytmihäiriöiden aikana ja sain lähetteen sydämen katetriablaatioon ollessani 22v. Sen jälkeen ei ole enää ollut oireita. Kannattaa mennä lääkäriin.
Supraventikulaarinen takykardia. Kärsin samasta vaivasta kymmeniä vuosia turhaan. Lääkärit laittaa stressin piikkiin, koska vaikea todentaa. Holterin aikana ei välttämättä takya satu tulemaan. Nyt nelikymppisenä ablaatio tehty eikä enää tykytyksiä. Uskomaton tunne! Ehdottomasti lääkärille ja luota oireisiisi. Elämänlaatu paranee huomattavasti.
Joo, aika tyypillinen SVT kuulostaa olevan. Lääkkeet ei auta (ainakaan kotikäyttöön sopivat) mut jos noita tulee häiritsevän tiheästi tai pitkäkestoisena niin ylimääräinen johtorata voidaan katkaista, siis ablaatio.
eri asia sitten että valtaosalla tykyttelyistä kärsivistä ei mitään oikeata rytmihäiriöitä ole.