RUOTSALAISET MAINOSTAVAT FAZERIA OMANAAN!
Youtubeen ladatuissa: Swedish candy tasting-videoissa melkein jokaisessa esiintyy Karl Fazerin suosittuja karkkeja, joita sitten mainostavat ruotsalaisina. Videoilla on myös usein satojatuhansia katsojia eri puolilta maailmaa! Aina Suomi jää jalkoihin ;(
Kommentit (11)
Eikö se fazerkin ole jo aikalailla myyty jonnekin ulkomaalaisille? Ruotsiin? :D
Det är ju jättebra - då kan Svenskar köpa mera!
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 18:30"]Eikö se fazerkin ole jo aikalailla myyty jonnekin ulkomaalaisille? Ruotsiin? :D
[/quote]
Cloetta Fazer?
Fazerin makeisten valmistus yhdistettiin vuonna 2000 ruotsalaisen Cloettan kanssa uudeksi Cloetta Fazer AB -nimiseksi yritykseksi, josta tuli Fazerin tärkein osakkuusyhtiö. Helmikuussa 2005 Fazer teki julkisen ostotarjouksen Cloetta Fazer AB:n koko osakekannasta, mikä ei kuitenkaan johtanut Fazerin kannalta toivottuun tulokseen. Vuonna 2008 tultiin siihen tulokseen, että Cloetta Fazer AB- fuusioyhtiö jaetaan kahdeksi erilliseksi itsenäiseksi yhtiöksi, Cloetta AB:ksi ja Fazer Makeisiin. Fazerin sininen -suklaa ja muut Fazerin karamellit valmistetaan siis jälleen Suomessa, ja ne ovat täysin suomalaisia merkkejä.lähde? Fazer Makeiset on nykyään osa Oy Karl Fazer Ab -yhtiötä.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 18:30"]
Eikö se fazerkin ole jo aikalailla myyty jonnekin ulkomaalaisille? Ruotsiin? :D
[/quote]
lähde?
Senkus. Se suklaa onkin nykyään tautisen pahaa ja väkevää.
ruotsalaisethan pöllivät tosi häikäilemättömästi muista Pohjoismaista juttuja jotka esittävät ominaan. Esimerkiksi Muumit, monet design-jutut, sauna.
TÄÄLLÄ YKS SYYLLINEN NYT HYÖKÄTÄÄN JAPANIIN JA TEHDÄÄN SELVÄKSI ETTÄ AINUAT IHMISET JOTKA SYÖ SALMIAKKIA ON SUOMALAISET EIKÄ MUUNMAALAISET SITÄ YMMÄRRÄ!!1
Olisi ollut parempi tehdä Nordic candy tasting -video. Samalla tavalla Emmy eats -videoissa on Tanskan jaksossa Fazerin tuotteita ja Suomen jaksossa puolet tuotteista on muualta Pohjoismaista. Pohjoismaissa on niin yhtenäinen kulttuuri.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2015 klo 18:42"]Olisi ollut parempi tehdä Nordic candy tasting -video. Samalla tavalla Emmy eats -videoissa on Tanskan jaksossa Fazerin tuotteita ja Suomen jaksossa puolet tuotteista on muualta Pohjoismaista. Pohjoismaissa on niin yhtenäinen kulttuuri.
[/quote]
Tuosta 'yhtenäisestä kultturista' skandinaavit ovat kyllä usein erimieltä. Suomalaisia he eivät miellä edes pohjoismaalaisiksi, koska olemmehan mongoolien jälkeläisiä.
Ruotsalaiset osaa markkinoinnin, suomalaiset ei.