Joillakin ihmisillä on kyky luoda toisiin syvä yhteys
Miksi jotkut ovat tässä erityisen taitavia? Mitä lahjakkuutta tämä on?
Kommentit (4)
Minulla on tuo kyky, mutta mielestäni se on kirous. Kun joutuu katkaisemaan välit henkilöstä, johon on luonut syvän yhteyden, se on kuin sinusta leikattaisiin iso pala pois ja todella tuskallista.
Luulen, että kyse on todella laajasta empatian kyvystä, joka aiheuttaa sen, että henkilö on hyvin kiinnostunut siitä toisesta henkilöstä, tahtoo tälle parasta, on kiinnostunut tietämään pieniäkin asioita toisesta, joista muut ei välttämättä kovinkaan välittäisi.
Minä olen tällainen. Jos olen ihmisen kanssa kaksin, keskityn häneen täysin ja varauksetta. Olen aidosti kiinnostunut hänestä ihmisenä ja annan itsestäni paljon. Olen kuullut paljon palautetta, että minulle on helppo avautua ja kanssani on mukava olla. Luultavasti se on jotain sosiaalista älykkyyttä.
sosiaalinen lahjakkuus