TYÖTTÖMÄT OVAT PAHOJAIHMISIÄ!
Siis sellaiset jotka eivät hae töitä eivätkä yritä mitään. Ymmärrän jos joku ei voi tehdä töitä psyykkisista tai fyysisistä syistä. Mutta sitten on ihmisiä jotka ovat vain laiskoja, heitä ei huvita tehdä töitä, koska se ei ole kivaa ja sielä on tylsää. Eikä mitenkään jaksaisi olla paria tuntia pidempää. Sitten jos he joutuvat johonkin pakkokurssille niin ovat aivan kuuleman väsyneitä, kun tylsää ja kaikkee. Selkä tulee kipeeksi jo vajaassa puolessa tunnissa jos pitää seisoa. Enkä liioitellut yhtään tuolaisia on ihan oikeasti.
Ymmärrän myös, ettei töitä riitä kaikille, mutta nyt puhutaan näistä lusmuilijoista joita on nykyään paljon. Eli siis heillä ei ole rajoitetta työntekoon ja saattaisivat saada töitäkin.
Eikä loppujen lopuksi silläkään ole niin väliä missä ammatissa sitten on. En minäkään ole, kuin postinkantaja ja mieheni on puistotyöntekijä ja talvisin tekee lumitöitä. Lähinnä ajatus on se, että tekee jotain yhteiskunnan hyväksi jos siihen on mahdollisuus. Kaiken päälle me työssä käyvät maksemme työttömien makailusta.
up