Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kamalat liitoskivut

Vierailija
23.09.2015 |

Paheni viikonlopun aikana niin, että asennon vaihtaminen sängyssä on tuskallista. Ja monta kertaa yöllä on vaihdettava kylkeä.
Ja kaikki muukin liikkuminen sattuu...
Onko jollain kokemusta, helpottaako tää missää vaiheessa vai paheneeko entisestään?
Rv 33+

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät ne helpota kuin joskus synnytyksen jälkeen ja sittenkään eivät heti. Seuraavassa raskaudessa ovat pahemmat sitten. Mulla kolmas synnytys oli todellista tuskaa liitoskipujen takia, mikään asento ei ollut hyvä ja kaikki sattui ihan julmetusti. Liitoskipuja ei oteta oikein missään todesta, niitä vähätellään jos ei itsellä ole ollut. Yritä pärjäillä!

Vierailija
2/5 |
23.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos. Päätin kyllä että tää raskaus saa olla viimenen.
Kolme helppoa ollut tätä ennen ja nyt oon saanut kärsiä samoista vaivoista kuin niin moni muukin on kärsinyt.
Nukkumisvaikeudet, iskiaskipu, ja nyt järkyttävät liitoskivut.
Että toivottavasti muistan tämän jos joskus vielä tulee vauvakuume.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla auttoi homeopaattisista bryonia hieman kipuihin, täysin ei vienyt niitä pois. Synnytyksen jälkeen helpotti kunnolla.

Vierailija
4/5 |
23.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne paranevat sitten kun olet tehnyt abortin.

Vierailija
5/5 |
23.09.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla on maalisuora edessä. Minä olen ollut kesäkuusta asti saikulla noiden kipujen vuoksi, nyt vko 34 menossa. Lääkkeinä on ollut Panadol (1g 3 krt/pv) ja viime aikoina Panacod (1-2 kpl 1-3 krt/pv) ja seuraavakin lääke on valmiiksi mietittynä, jos en enää pääse itse vessaan. Paras tietty välttää lääkkeitä niin pitkään kuin pystyy, muta omaa vointia, siis sekä fyysistä kuntoa että mielialaa, ei kannata romuttaa viime metreillä. Kipu ja stressi eivät ole vauvallekaan hyväksi.

Sängyssä kannattaa kokeilla erilaisia tyynyjä, hyvä asento on olla kyljellään ja laittaa polvien väliin yksi tyyny ja selän taakse toinen tueksi. Asentoa pitää vaihtaa varovaisesti, samoin sängystä noustaan niin että varovasti jalat sängyn reunan yli ja siitä noustaan suoraan ylös käsien avulla, ei mitään nopeita riuhtaisuja ja vinoja asentoja. Jos liikkuminen alkaa olla vaikeata, kannattaa käydä uimahallissa vesijuoksemassa, niin ei ihan kunto nollaudu. Apuvälinelainaamosta voi saada kyynärsauvat tai pyörätuolin, jos kodin ulkopuolella liikkuminen alkaa olla tuskaa. Sieltä saa myös kaikenlaisia korokkeita ja tukikahvoja ja tavaranpoimintapihtejä, jos kunto huononee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kahdeksan