Kuinka monen päivän ylipäiväisiä marinoituja hornetteja uskallat kypsentää ja syödä?
Kommentit (7)
Korkeintaan yhden. Tuokin vain jos seuraavana päivänä ei mitään supertärkeää ja olisin valmis kärsimään mahdolliset ruokamyrkytysoireet.
"Päivämäärien uhmaaminen pelotti sen verran, että Kuningaskuluttaja päätti testauttaa vanhentuneita ruokia. Veimme laboratorioon tutkittavaksi maitopurkin, jonka parasta ennen -päiväys oli ylittynyt kolmella päivällä. Testattavaksi vietiin myös broilersuikaleita ja einesmaksalaatikko. Niihin oli merkitty viimeinen käyttöpäivä, joka samoin oli jäänyt taakse kolme päivää aikaisemmin.
Laboratorio etsi ruuista tavallisimpia taudinaiheuttajia. Myös pilaajabakteerit testattiin. Lisäksi tutkijat haistoivat ja maistoivat ruokia.
Taudinaiheuttajabakteereja ei löytynyt mistään näistä tuotteista
Lopputulos oli rohkaiseva.
- Taudinaiheuttajabakteereja ei löytynyt mistään näistä tuotteista, kertoo mikrobiologi Timo Nieminen Lihatalouden tutkimuskeskuksesta.
- Kun teimme aistivaraisen arvion, niin mitään virhemakua tai virhehajua ei löytynyt myöskään mistään.
Ruuista testattiin myös kokonaisbakteeripitoisuus.
- Maito ja maksalaatikko olivat kunnossa, niistä ei löytynyt mitään. Mutta broilerin fileesuikaleessa kokonaisbakteeripitoisuus oli korkea. Se viittaa siihen, että varmaan parin kolmen päivän sisään siihen olisi tullut virhehaju, mikrobiologi arvioi.
Yhdestäkään tuotteesta ei siis löytynyt mitään, joka olisi estänyt niitä syömästä – kolme päivää päivämäärät ylittäneenäkin!"
Heitä roskiin. Kana varsinkin helposti pilaantuva.
Kyllä mä pari päivää uskallan. Ihan ok.
Hornetit lentävät taivaalla. En syö lentäviä hornetteja.
Vierailija kirjoitti:
Heitä roskiin. Kana varsinkin helposti pilaantuva.
Noissa olikin eilen vkp, kun tarkastin. Joten airfryeriin vaan.
Ap
Kanan kohdalla viimeistä käyttöpäivää ei ylitetä.