Pärjäisikö teidän perheenne 180 eurolla loppukuun?
Kommentit (16)
Meitä on kolme ja rahaa nyt ehkä 100 euroa. Pakko pärjätä tällä kuun loppuun saakka.
Kaksi aikuista, kaksi koululaista.
Kaapit aika täynnä kuiva-aineita ja pakastin myös. Laskut maksettu tän kuun osalta. Wc- ja talouspaperia ostin just paalit, samoin pesuaineita on reilusti. Poika tarvis lenkkarit, mutta hätätilassa voitais lykätä syyskuulle ostamista. Bensa vois olla ongelma, pitkä työmatka loppukuulle tiedossa ja km-korvaukset tulee vasta myöhemmin.
Jos pakko olis, niin tuskin kukaan meistä nälkää näkisi, mutta eipä paljon voisi ylimääräisestä nauttiakaan. Eväät ja välipalat pitäis miettiä paljon tarkemmin eikä ravintolossa vois edes lounaalla syödä.
5 lasta ja 2 aikuista. Pakastimessa on marjoja, leipää, lihaa eri muodoissa jonku verran. Kaapista löytyy jauhoja, sokeria monta pakettia, jauhoja monta pakettia, riisiä löytyy, puurotarviketta, herneitä yms yms Joten pärjättäis kyllä hyvin
Meitä kolme ja loppukuuksi satanen ja tullaan pärjäämään. Yleensä ei näin tiukkaa, lomarahojen pienuus yllätti...
Bensaan ja ruokaan ja kaupungille pyörimiseen ihan riittävästi.
Äiti, iskä ja 3 alle kouluikäistä. Kaikki kotona muuten paitsi 1 puoli päivää esikoulussa.
Jos tuosta rahasta pitäisi tankata autoa, ei riittäisi mitenkään.
Meitä on 7 henkeä ja kissa. Mies ja lapset syövät koulussa, minä olen kotona (lomalla). Ruokaostokset saisin viikoksi tehtyä n. 70 eurolla, jos on pakko. Jäisi vielä bensaankin rahaa.
Lapsilisät onneksi tulee, pari laskua jääkaapin ovessa odottamassa. 180e on sellainen, mikä yleensäkin jää vuokran ja laskujen jälkeen, joten helposti pärjättäis, vaikka oltais ihan alkukuussakin...Meitä ei kylläkään ole kuin 1 aikuinen ja 1 lapsi.
Meillä on pakastin täynnä ruokaa, samoin kuivamuonakaapit. Maitoa, levitettä ja leivänpäälistä pitäisi hakea kaupasta viikolla.
Näin syksyllä kun ainoa mitä kaupasta pitäisi välttämättä ostaa on maito ja liha. Hiivaakin tarvitsisin, jos olisi itse pakko leipoa leipä.
2-3 henkeä meitä on.
Äiti ja 3 lasta. Ja pärjätään.
Mihin teillä muilla oikein rahaa uppoo, jos ei satasilla pärjää????
Äiti ja 3 lasta. Ja pärjätään.
Mihin teillä muilla oikein rahaa uppoo, jos ei satasilla pärjää????
meillä käytetään julkisia :)
t. 13
Bensaan? Ei ole halpaa kulkea autolla töihin...
Meitä on kaksi aikuista ja kaksi alle kouluikäistä lasta. Ruokaan menee viikossa noin 60€. Kaikki laskut on tässä vaiheessa kuuta jo maksettu, joten juuri muita kuluja kuin ruoka ei ole.
Meitä on äiti ja kaksi lasta.
Mulla on nyt rahaa 150e ja sen pitäisi riittää lapsilisiin eli 26.8 asti. Tiukkaa tekee ja laskea pitää tarkasti, mitä ostaa.