Kohtuus unohunut
Nykyisen terveys/kuntoilutrendin myötä normaalit kotiruuat sekä kaikki peruselintarvikkeet tuntuvat olevan osalle ihmisiä kauhistus ja ehdottomassa pannassa.
Jos syö kohtuudella esimerkiksi jogurttia, juustoa, pastaa, punaista lihaa, leipää, oivariinia tai juo tuoremehua on tämä terveysfanaatikoille kauhistus. Ei tule näköjään mieleen, että näiden lisäksi syödään myös kasviksia, kalaa, kanaa, juureksia, hedelmiä ja marjoja. Vaikka niistä hedelmistäkin fanaatikkojen mielestä sairastuu 2. tyypin diabetekseen, kun sisältävät sokeria.
Monipuolisuus ja kohtuus kaikessa on mielestäni tärkeämpää kuin orjallisesti syödä vaan sitä suolatonta hyörytettyä kalaa ja kanaa salaatin tai parsan kera. Tai puuroa veteen keitettynä. Rasvatonta ja maustamatonta rahkaa marjojen kanssa ilman sokeria. Jne.
Ärsyttää. Ruuasta pitäisi mielestäni myös nauttia. Ei roskaruoka tai karkit pari kolme kertaa kuukaudessa ketään hautaan vie, jos syö muuten monipuolisesta ja liikkuu edes jonkin verran. Kun tarpeeksi vanhaksi tullaan, niin (perus)sairaudet lisääntyvät ihan kaikilla. Mielummin nautin elämästä vaikka 70:n saakka kuin kituutan 90-vuotiaaksi.