Miten vanhana järjestit viimeiset syntymäpäiväjuhlasi?
Tuosta kilpavarustelusynttäriketjusta inspiroituneena haluaisin kysyä miten vanhana te lopetitte synttärijuhlien järjestämisen. Oli hurjaa lukea miten ketjussa kuvailtiin kaiken maailman actionsynttäreitä kokonaisille lapsilaumoille, itse en muista moista lapsuudestani.
Parikymppinen ap aloittaa: järjestin viimeiset synttärini kun täytin kahdeksan. Olin kutsunut vain kolme vierasta, ja joku kysyi että milloin loput tulevat. Kommentti oli niin kova pikkutytölle etten enää ikinä halunnut synttärijuhlia. Samalle vuodelle osunut kaupungista muutto myös repi ystävyyssuhteet niin siihen jäi juhlien vietto. Muiden synttäreille tuli kuitenkin kutsuja noin 12-vuotiaaksi asti. :)
Kommentit (7)
Lapsena 11v-synttärit taisi olla viimeiset ns. lastenkutsut. Mutta kyllähän sitä on synttäreitä tullut senkin jälkeen juhlittua, omaan kotiin muuton jälkeen varsinkin. Viimeksi pidin kotibileet, kun täytin 26. Nyt olen 28.
Viimeksi täytin 55v ja järjestin synttärit.
Vuonna 2019 aion aloittaa juhlien pitämisen, kun tulee seittemänkymppiä täyteen.
Ei kyllä uskoisi.
Olen 36v ja pidän edelleen synttäreitä. Tietenkin juhlat ovat muuttuneet niistä lapsuuden synttäreistä, mutta edelleen kaveripiirissä juhlitaan aikuistenkin synttäreitä.
10v loppui juhlat.
Joskus 20v en enää halunnut noteerata koko päivää.
Ai mää vai? Taisin aloittaa siinä 40v ja pitää 10v välein.