Pitäiskö pyykinpesuainetta annostella ihan oikeasti koneen koon mukaan eikä pyykin painon mukaan?
Oon aina luullut että pyykin painon mukaan ja laittanut taloyhtiön koneeseenkin aina 40 ml, jonka luulin olevan tarkoitettu 3-5 kilolle pyykkiä. En ole edes punninnut pyykkiä, mutta arvellut että ei se tuota enempää paina jos mahtuu 25 litran pussiin. Olen kyllä ihmetellyt että miten taloyhtiön koneella ei puhdistu pyykit koskaan yhtä hyvin kuin omalla koneella puhdistui, mutta ajattelin sen johtuvan siitä että se ohjelma kestää vain puolisen tuntia. Omassa koneessa kesti jopa 2 tuntia, vaikka oli vettä säästävä.
Eilen totesin taas että on kyllä niin tunkkaista pyykkiä, että varmaan pahanhajuisista tiivisteistä tarttunut haju. Sitten aloin lueskelemaan enemmän pyykinpesuainepurkin kylkeä ja tajusin että siinä annosteluohjeessahan lukee kilomäärän yllä aina kone. Eli tarkoittaako koneen kokoa? En edes tiedä kuinka suuria nuo taloyhtiön koneet on, mutta 6-8 kg koneelle pitäis laittaa 70 ml tuollaista Rainbow nestemäistä pesuainetta. Oon pessyt aina melkein puolta vähemmällä.
Tuntuu jopa oudolta, että voiko se oikeasti mennä noin. Luulin että kone punnitsee pyykin ja laittaa vettä sen mukaan eli vain pyykin paino merkitsee.
Kommentit (6)
Pyykinpesuaineiden annostelu vaihtelee myös eri tuotteiden välillä, koska jotkut ovat sellaisia tiivisteitä, joita ei tarvitse kuin pikku tilkkasen. Itse annostelen omaan koneeseeni tosi säästeliäästi, mutta silti on pyykki aina ihan raikasta. Jospa taloyhtiösi kone on tunkkainen muuten vain. 🙂
Juu koneen koon mukaan. Tietysti pyykin määräkin vaikuttaa.
Tietysti koneen koko vaikuttaa pesuaineen määrään.
Mä aina vaan lurautan ainetta jonkin verran, en oo ikinä mitannut.
Minulla ainakin on "älykone" joka tunnistaa pyykin määrän. Eli jos laitan vajaan koneellisen niin vähennän pesuaineen määrää.
Ilmankos ne taloyhtiön koneet haisee, kun tyypit ei osaa käyttää edes tarpeeksi pesuainetta.