Paljonko maksaa virrankulutus jos pesee pyykit 60C:ssa verrattuna 40C:ssa
Kun niin suosittelevat että pitäisi pestä 60 asteessa, mutta aina itse pessyt 40 asteessa eco asetuksella, niin kyl varmaan puhutaan sadoista euroista säästöä jos pesee joka viikkoa pyykkiä 40 asteessa ennemmin kuin 60 asteessa. Onko virtainsinöörejä paikalla?
Kommentit (26)
Veden lämmitys vie aika paljon energiaa. Arvioisin että yhdelle koneelliselle tulee lisähintaa noin 30c.
Kuinka monta sataa sulla menee sähköön vuodessa jos tuosta tulee säästöä satasia?
Aaah kahe tunni kuuma suihku aaah ja sit mä pierasin aaah mmmmhhhh.
En tiedä, en ole koskaan edes ajatellut asiaa. Pesen lähes kaikki vaatteet 60 ja pyyhkeet ja lakanat 90. Neuleet ja arat materiaalit tietysti kunkin ohjeen mukaan.
Vuodessa pesukone vie tutkimusten mukaan 5-35 euroa, jos pesee 3 krt viikossa. Riippyen lämpötilasta.
Pesen aina 90 asteessa niin lähtee varmasti kaikki pöpöt. Ennen pesukonetta pyykit pestiin padassa jossa vesi lämmitettiin kiehuvan kuumaksi. Nämä nykyajan jutut 40 asteen pesulämpötiloista on ihan humpuukkia.
Ennen vanhaan vaatteet pestiin kiehuvassa vedessä ja puhdasta tuli.
Ällöttääkin ajatella, että jotkut pesevät vaatteensa 40 asteessa.
Pesen kaiken 60 asteessa, sanoi pesulappu mitä tahansa.
Luonteeltani en myöskään ole pihi, minua ei voisi vähempää kiinnostaa lasku, haluan puhtaita vaatteita, se on prioriteettini.
Vierailija kirjoitti:
Pesen aina 90 asteessa niin lähtee varmasti kaikki pöpöt. Ennen pesukonetta pyykit pestiin padassa jossa vesi lämmitettiin kiehuvan kuumaksi. Nämä nykyajan jutut 40 asteen pesulämpötiloista on ihan humpuukkia.
Kyl se 40 astetta riittää poikamiehelle. Ei se niin justiinsa ole, mutta että säätö olisi vain alle parikymppiä jos pesee 3krt viikossa. Se ei kyl paljon ole, mutta tietty näinä aikoina pitää kaikesta yrittää säästää..
On sitä sinkkuna tullut pestyä pyykkiä myös ämpärissä kun ei ollut mahdollista laittaa pesukonetta yksiöön. Kraanasta vaan kuumaa vettä ja pesuainetta ja sitten hieroo käsillä. Lopuksi suihkuttelee ja vaikka hyppii jaloin niitten päällä että suurimmat pesuaineet katoaa. Vähän se tietty enempi kutitteli iholla, mutta ei kukaan ikinä valittanut.
Mä pesen yleensä 30 asteessa kaikki 30min pikaohjelmalla. Pitää vain katsoa, että pesuaine soveltuu 30 asteeseen. Muutoin pyykki ei tule puhtaaksi.
Sähkö pyörittää sitä konetta. Ei se tiedä veden lämpötilasta mitään.
Oon laskenut että huonosti peseminen tulee maksamaan enemmän.
Niin vähän per kerta ettei pysty laskemaan.
Pesen aina lakanat, pyyhkeet, alushousut ja sukat 60c, maksoi mitä maksoi.
Sen sijaan etsin monta vuotta pesuainetta, jolla saan lasten college-vaatteet ja t-paidat raikkaiksi. Ilmeisesti kankaat ovat sen verran paksuja, että märkänä pyykit eivät olleet 100% raikkaita. Päätin lopulta kokeilla Allegro-pesuainetta. Sen mukana tuli myös koneenpuhdistusjauhe, vaikkakin olin säännöllisesti käyttänyt sitruunahappoa, niin Allegron jauhe tuntui raikastavan koneen. Pesin sitten kaikki vaatteet Allegrolla ensin 60c, sitten 40c muutamat kerrat, ja löysin myös sopivan annostuksen (täysi kauha 8 kg koneeseen). Nyt olen siirtynyt 30c pesuun ja pyykki on raikasta, tuoksuu vain puhtaalle. Mukava, kun on saanut madaltaa pesulämpötilaa vaatepyykille. Uskoisin, että meidän pyykkimäärällä näkyy sähkölaskussa, ja itse asiassa jo minusta helmikuun laskussa näkyikin. Kuuman veden käyttöhän kuluttaa energiaa eniten kotitalouksissa, joten kaikki vähennys siitä kannattaa.
Asenna energiamittari pesukoneeseen ja mittaa ero.
Just. Säästät sähköä jättämällä pyykit likaisiksi.
Olin poissa kotoa kuukauden ja päällä ei ollut mitään muuta kuin jääkaappi. Ajattelin, että tulee pienempi sähkölasku siltä kuulta. Lasku oli noin euron vähemmän kuin silloin kun valot on päällä, pesen pyykkiä, pyöritän kuivausrumpua ja teen ruokaa.
Tähän on jouduttu sähkölaitosten ahneuden vuoksi, olisihan se pitänyt arvata jo silloin kun myyntimiehet alkoivat soittelemaan sähkösopimuksesta, että milloin päättyy ja paljonko kilowattihinta, kas kun eivät ole lanseeranneet ärrällä myytävää sähkötikettiä jolla saisi ostettua kertatoimituksena sähköpaketin, kesäaikaan olisi kätevä jos on mökillä tai matkoilla niin ei turhaan tarvitsisi maksaa siltä ajalta siirtomaksuja.
Noin 30c/kerta eli jos kerran viikossa peset pyykit, niin säästät 15€ vuodessa. Täysin mitätön summa.
Siis vuodessa säätöä lisään. -AP