Uni ei palauta - kokemuksia tai tietoa teillä?
Hei!
Onkohan kenelläkään kokemusta/tietoa tällaisesta:
Vaikka nukun yleensä ihan riittävästi ja sikeästi, uni ei "palauta". Eli vaikka saisin hyvin unen ja nukkuisin 7-9 tuntia sikeästi, niin herään aina erittäin väsyneenä, tai paremminkin jopa erittäin uupuneena. Uupumus jatkuu koko päivän, kunnes illalla tulee pieni pirteämpi hetki, mutta vain pieni. Laajat verikokeet on otettu ja niissä ei ollut mitään erikoista. Mitään lääkityksiä minulla ei ole, eikä esim. syödyn ravinnon laatu vaikuta tähän mitenkään minulla.
Kommentit (10)
Uupumus, masennus, uniapnea, väsymysoireyhtymä, unen aikaiset häiriöt tai levottoman jalat.. onhan näitä vaikka mitä mahdollisia syitä.
Uniapnea voi tulla ihan normaalipainoisellekin. Lääkäri ei uskonut kun sanoin, että epäilen apneaa. Suostui kuitenkin ja pääsin unipolygrafiaan. Oli tämä lääkäri aika vaikeana kun soitti mulle ja sanoi, että sinulla on keskivaikea uniapnea.
Voiko uniapnea olla sellainen, ettei itse eikä kumppani oikeasti huomaa sitä yön aikana mistään?
Marmeladi_ kirjoitti:
Voiko uniapnea olla sellainen, ettei itse eikä kumppani oikeasti huomaa sitä yön aikana mistään?
Kyllä voi. Ei välttämättä ole edes kuorsausta.
Itse aloin nukkumaan vähempi ja tulin pirteämmäksi. Liika nukkuminen väsyttää. Ei aikuinen tarvi mitään 9h yöunia.
Vierailija kirjoitti:
Itse aloin nukkumaan vähempi ja tulin pirteämmäksi. Liika nukkuminen väsyttää. Ei aikuinen tarvi mitään 9h yöunia.
Ehkä sinä et tarvitse mutta toiset tarvitsee. Puolisoni vetää elämänsä kunnossa ja supervirkeänä 5-6 tunnin keskeytyneillä unilla kun itse nukun 10-12 tuntia jos kukaan ei herätä ja sitten olen virkeä ja jaksan puuhata yöuniin asti.
Myös fibromyalgia aiheuttaa palauttamatonta unta jossa uupumus tuntuu heti heräämisestä asti. Nukun itse noin 12 h joka yö, vähempi ei riitä. Pystyn jotenkin näillä unilla toimimaan mutta välillä uupumus kaataa petiin melkein koko päiväksi.
Uniapnea, alkoholi, lääkkeet, liikkumattomuus, syöminen, masennus, ahdistus, stressi, flunssa jne. Unitutkimus on helppo tehdä kotona. Kannattaa puhua lääkärille, niin saat laitteen kotiin.
Itselläni aivan sama. Todettiin uniapnea.