Ruskea kuukautisvuoto
Hei
Olen 31 vuotias ensimmäistä lasta toivova nainen. Olen ollut 16 vuotiaana raskaana joka päättyi tuolloin aborttiin. Miehelläni on lapsi entuudestaan joten hänelläkään ei pitäisi olla mitään ongelmia lapsen saamisen kanssa. Olemme mieheni kanssa vastikään aloittaneet yrittämään vauvaa ja ensimmäinen yrityskuukausi (elokuu 2015) ei vielä tärpännyt. Aloitin Femibion 1 vitamiinilisän elokuun puolenvälin paikkeilla. Minulla on ollut melko säännöllinen kuukautisrytmi, 29 päivää. Pelästyin aika tavalla nyt la 29.8. kun kuukautiseni alkoivat oudolla ruskealla eritteellä, joka oli koostumukseltaan paremminkin limaklönttejä kuin vuotoa. Tätä ei tullut paljon eikä muutakaan vuotoa kuulunut vuorokauteen. Ruskeaa eritettä vähän. Sunnuntai-maanantai välisenä yönä minulla alkoi vuotamaan normaali punainen kuukautisveri. Mistä tässä mahtoi olla kyse? Onko tuleva kuuakusi siltikin ihan otollista aikaa yrittää vauvaa vai oliko tässä nyt mahdollisesti jotain hälyttävää? Onko mitään keinoja miten voisin edistää raskaaksi tulemisen mahdollisuutta kuin tuo Femibion. Olemme mieheni kanssa päättäneet, ettemme vielä ota ovulaatiotestejä käyttöön vaan olemme yhdynnässä n. joka toinen päivä.
Kommentit (2)
Kiitos Mia pikaisesta vastauksestasi ja oikein hyvää syksyä sinulle.
Hei,
rusehtava tai ruskea vuoto on hyvin tavallista naisilla ennen kuukautisten alkua. Tippa kuukautisverta sekoittuu valkovuotoon ja siksi vuoto näyttää ruskealta. Valkovuoto voi olla juuri ennen kuukautisia melko sitkasta ja siksi varmaan olet havainnut sen klimppeinä.
Olet vielä hyvässä lapsensaanti-iässä, joten ette tarvitse mitään lisäkonsteja raskauden alullesaamiseen. Vitamiinilisä, joka on tarkoitettu lasta yrittäville tai raskaanaoleville naisille on hyvä lisä tasapainoisen ruokavalion ja terveiden elämäntapojen lisäksi.
Ovulaatiotestejä ei tarvita. Säännölliset yhdynnät riittävät. Ovulaatio tapahtuu noin kierron puolivälissä ja yhdynnät kannattaa aloittaa pari päivää ennen tätä, jolloin hedelmöittymisen mahdollisuus on suurimmillaan.
Muistakaa, että yhdyntöjen täytyy olla nautinto molemmille. Jos jatkuva rakastelu vauva mielessä alkaa vaikuttaa nautintoon, on hyvä pitää taukoa ja keskittyä partneriin ihanana miehenä/ naisena eikä vain lapsentekokoneena.
Onnea raskauden yritykseen teille :)
t. Mia, terveydenhoitaja
Haluatko henkilökohtaisen vastauksen? Lataa maksuton neuvolachat-sovellus. Lue lisää neuvola.meedoc.com