Onko kellään ollut istukan vajaatoimintaa?
Jos on niin millainen ja mistä johtuva? Onko uusiutunut seuraavissa raskauksissa?
Itselläni oli istukan virtsuksen muutoksia ensimmäisessä raskaudessa ja pelkään että sama uusiutuu, odotan nyt toista.
Kommentit (10)
Ei ole ilmennyt raskauden yhteydessä, mutta aikaisemmin mun istukkani valskasi eikä terä pysynyt paikallaan. Ratkesi sillä, että heitin vanhan istukan helvettiin ja laitoin koneeseen pikaistukan, ja nyt toimii hienosti ja on kätevämpi käyttääkin.
Olen epäillyt, että minulla tuo istukan vajaa toiminta johtui lääkkeistä
[quote author="Vierailija" time="28.08.2015 klo 00:47"]
Kertokaa jotain tietoa vaikka tuttavapiiristä ellei ole omalla kohdalla
[/quote]
Haluatko ihan oikeasi kuulla tälläistä tietoa?!
Raskauden loppuvaiheesa raskausmyrkytys sekä ensinmäisessä, että toisessa johti istukan vajaantoimintaa. Toinen lapsi kuoli kaksi tuntia synnytyksestä, streptokokki sydänmessä, johtuen istukan vajaatoiminnasta.
Osan otot sinulle. Haluan tietää, miten tulevista raskauksista pystyisi nauttimaan mikäli saa pelätä virtausten muutoksia
Ap
Mulla oli ekassa raskausmyrkytys ja mitä ilmeisimmin istukka ei toiminut kunnolla sillä lapsi painoi vain vajaat 2.5kg syntyessään LA:n aikoihin. Ei tiedetä johtuuko siitä lapsen kehitysviivästymät, mutta hyvin todennäköisesti.
Toisen lapsen kohdalla ei ollut ongelmia ja hän painoikin sitten jo 4kg syntyessään ja kehitys on normaalia.
Eihän siitä toisesta raskaudesta pystynyt oikein nauttimaan. En uskoltanut oikein olla edes onnellinen ennen kuin sain lapsen syliini ja tiesin, että hänellä oli kaikki hyvin.
[quote author="Vierailija" time="01.09.2015 klo 02:07"]Mulla oli ekassa raskausmyrkytys ja mitä ilmeisimmin istukka ei toiminut kunnolla sillä lapsi painoi vain vajaat 2.5kg syntyessään LA:n aikoihin. Ei tiedetä johtuuko siitä lapsen kehitysviivästymät, mutta hyvin todennäköisesti.
Toisen lapsen kohdalla ei ollut ongelmia ja hän painoikin sitten jo 4kg syntyessään ja kehitys on normaalia.
Eihän siitä toisesta raskaudesta pystynyt oikein nauttimaan. En uskoltanut oikein olla edes onnellinen ennen kuin sain lapsen syliini ja tiesin, että hänellä oli kaikki hyvin.
[/quote]osaan hyvin samaistua vaikken ole toista vielä saanutkaan syliin. Ehkei se sitten ole lukkoon lyöty että kaikki raskaudet menisivät saman kaavan mukaan
Kertokaa jotain tietoa vaikka tuttavapiiristä ellei ole omalla kohdalla