Kiva. Mitä teen 15 kilolla mansikoita, joita ei voi syödä?
Olin kesä-heinäkuun ulkomailla, vähän myös elokuusta. Ihana naapurini kävi kastelemassa kukkia ja piti kotia asutun näköisenä. Naapuri laittoi heinäkuussa viestiä, että haluaisinko mansikkaa pakastimeen, kun on itsekin ostamassa ja perkaamassa - menisi siinä samalla vaivalla. Olin tosi ilahtunut ja maksoin naapurin tilille 15 kilosta mansikoita 75 euroa. Ei mikään mitätön summa, mutta ajattelin, että on sitten mansikoita pitkäksi ajaksi smoothieen tai puuron päälle.
Tulin kotiin kolme viikkoa sitten ja olen syönyt mansikoita ihan intona melkein joka päivä. Olivat tosi makeita. Käytin smoothieen ja puuron päälle, kuten olin suunnitellutkin. Laihdutan ja lasken jokaisen suupalan. Mittaan ja punnitsen ja merkitsen kaikki ylös ja ihmettelin hirveästi, kun paino ei millään loman jälkeen laskenut. Ei siis grammaakaan, vaikka kalorivajetta piti olla se 500kcal per päivä. Sillä laihtuisin noin puoli kiloa viikossa.
Tulin tänään postilaatikolta ja juttelin niitä näitä naapurin kanssa ja kiitin vielä supermakeista mansikoista. Sanoin syöneeni niitä 200g päivässä. Naapuri sitten sanoi, että ei kai nyt ihan joka päivä kannata, ettei hampaat mene. Sanoi, että laittoi jokaiseen pakasterasiaan sen 200g mansikoita ja DESIN SOKERIA!
Olin lentää selälleni. Siis desi sokeria joka ikiseen pakasterasiaan. Oikeasti! MIKSI!?! Desissä sokeria on melkein 400kcal. Ei mikään ihme, ettei paino putoa, kun olen vetäissyt joka päivä ylimääräiset 400kcal naamaani.
Mitä noille sokeroiduille mansikoille tehdään? Eihän niitä nyt kukaan laihduttaja voi syödä. Mulla on aivan tajuton määrä sokerimansikkaa pakastimessa. JA MIKSI IHMEESSÄ JOKU LAITTAA SOKERIA PAKASTEMANSIKOIDEN PÄÄLLE? Jos on c-vitamiinin säilymisen takia, niin olisin paljon mieluummin syönyt sen c-vitamiinini vaikka purkista kuin ottanut kaupan päälle desin sokeria.
OTTAA NIIN VIMMATUSTI PÄÄHÄN.
Kommentit (41)
Ihana naapuri, kun passaa sua valmiiksi!! Mulle ei kukaan kerää eikä pakasta mitään.
Mitä? Ei voi olla desiä sokeria noin pienessä rasiassa. Muutenhan se olis valkoisenaan sokeria. Tarkistapa vielä! Yleensä laitetaan ruokalusikallinen! Jos hän tarkoitti laittaneensa koko satsiin desin.
Millainen onnettomuus on vienyt sinulta makuaistin noin täydellisesti?
Onko naapurisi vähän vanhempi ihminen? Heille ei välttämättä vain tule mieleen, että nuoremmat ihmiset ovat näiden asioiden kanssa aika tarkkoja.
Hahhah, just luin Mungoannan hankkineen 15kiloa mansikkaa pakastimeen. Sitten löytyi tämä aloitus :D
Toinen kalorinlaskija täällä ja voi hattu minkä tempun tuo tyyppi teki! Hyvää tarkoittanut varmaan, muttei ajatellut oikein omaa mieltymystään pidemmälle. Eipä silti, ette kumpikan hoksanneet jutella etukäteen marjojen säilömistavasta, josta tuo kämmäys lie seurausta. Ymmärrän tuskastumisesikin kyllä.
Ymmärrän kyllä ärtymyksesi. Itseänikin vituttaisi ja paljon. Jätä ne pakkaseen ja hyödynnä niitä satunnaisesti mansikkakiisseliin
Tee niistä hilloa ja jaa joululahjaksi. Mutta kyllä muakin harmittaisi.
Ihme liioittelua, ihan hyvin ne mansikat voi syödä, kunhan et enää rasiallista päivässä vaan rasiallisen viikossa. Teet vaikka kiisseliksi muiden marjojen kanssa, tai jotain. Ja varmistat, onko sitä sokeria ihan oiekasti desi jokaisessa rasiassa, kuulostaa niin valtavalta määrältä että sen näkisi ihan paljaallakin silmällä.
Ihan vaan sivumielipiteenä että ei tuon laihdutuksen noin tarkkaa tarvitse olla. Itsekin arvioin suurinpiirtein mitä syön ja milloin, mutta en sentään lähtenyt laskemaan ja punnitsemaan. Ja ihan hyvin se onnistui. Ehkäpä tärkeintä oli terveellisiin ruokiin vaihtaminen kuin määrien katselu. Ja tietynlainen rentouskin asiaa kohtaan auttoi. Stressi nääs lihottaa.
Voi vittu, laita niitä mansikoita sitten vähemmän smootiesiin ja ei pakasterasiassa voi olla desiä sokeria, nehän uisi sokerissa, AP taitaa olla sokea.
200 grammassa desi? Kuulostaa hieman liioittelulta. Ei se ole mitenkään mahdollista.
On 200g:ssa desi sokeria. Luulin, että mansikoiden pinnalla on jotain jääkiteitä tai ne on pakastettu tosi märkinä ja siksi niin paljon sitä "hilettä" päällä.
Pakko punnita, mitata ja laskea, muuten ei laihdu! Jos pyrin 500kcal vajeeseen, mutta vajetta onkin vain 100kcal, laihtuminen on VIISI kertaa hitaampaa. Sen sijaan että laihtuisin puoli kiloa viikossa laihtuisinkin vain 100g. Kaksi kiloa kuukaudessa olisikin vain 400g. Kyllä menisi 20 ylimääräisen kilon pudottamiseen ikä ja terveys.
No minäpä ostan kaupasta pakastealtaasta sokeroimattomia mansikoita ja teen noista lähipiirille mansikkahilloa joululahjaksi.
En olisi itse laittanut edes teelusikallista sokeria!
Ap
Sulata marjat ja huuhtele ne hanan alla lämpimässä vedessä.
Ihme ettet ole maistanut noin suurta sokerimäärää. Tai edes tunnistanut, miltä sokeri näyttää.
Minä laitan aina marjoihin sokeria, jos pistän niitä pakkaseen. Marjat muuttuvat sulaessaan happamiksi. Pidän enemmän makeista - kuten ap:kin näemmä.
No anna jollekin joka ei laihduta.