Älkää arvostelko ihmisten ulkonäköä
Taas täällä oli ketju, jossa kysytään onko tämä nainen mielestäsi kaunis. Oikeastaan mielipide tämän naisen ulkonäöstä yms.
Turhaa ja tyhmää. Sinne tuli vielä kommentti "Miksi pitää arvostella toisen ulkonäköä? Antaa kaikkien olla sen näköisiä kuin haluavat."
WRONG.
Kyse oli normaalista, perusnätistä nuoresta perustyylineen. Eli siinä tapauksessa on tyhmää väittää, että antaa kaikkien olla sen näköisiä kuin HALUAVAT. Ei ihminen valitse omia kasvonpiirteitään. Hänessä ei ollut mitään erikoista, ja kuten mainittu, perus nätti. Perus. Ymmärtäisin, jos joku kysyisi mielipidettä vaikka jonkun hiuksista, vaatteista tai meikkaustyylistä. Ne hän saa valita itse. Mutta ei naamaansa. Että sitä vain: en ymmärrä kun sanotte aiemmin mainitulla tavalla . Joo.
Kommentit (5)
[quote author="Vierailija" time="25.08.2015 klo 20:17"]
Taas täällä oli ketju, jossa kysytään onko tämä nainen mielestäsi kaunis. Oikeastaan mielipide tämän naisen ulkonäöstä yms. Turhaa ja tyhmää. Sinne tuli vielä kommentti "Miksi pitää arvostella toisen ulkonäköä? Antaa kaikkien olla sen näköisiä kuin haluavat." WRONG. Kyse oli normaalista, perusnätistä nuoresta perustyylineen. Eli siinä tapauksessa on tyhmää väittää, että antaa kaikkien olla sen näköisiä kuin HALUAVAT. Ei ihminen valitse omia kasvonpiirteitään. Hänessä ei ollut mitään erikoista, ja kuten mainittu, perus nätti. Perus. Ymmärtäisin, jos joku kysyisi mielipidettä vaikka jonkun hiuksista, vaatteista tai meikkaustyylistä. Ne hän saa valita itse. Mutta ei naamaansa. Että sitä vain: en ymmärrä kun sanotte aiemmin mainitulla tavalla . Joo.
[/quote]
En tajunnut täysin, voisitko selkeyttää? Täl hetkel ymmärsin et sul on stantardi ihmisen normaalille ulkonäölle naamasta, mut muita kohtia ei saa käsitellä?
Kaksinaismoralismia. Naaman saa usein nykyään leikkautettua tasokkaaksi. Toiset sanoo et silmälasit on jees, mut ei ne koskaan hehkuta kuulolaitteita. Perusolemusta ei minusta saisi arvostella. Jokainen tulee sellaisena, kuin tulee. Ja astraalitasolla kaikki on karvattomia ja laihoja.
Kyse on nyt varmaankin siitä, että joku oli sanonut antavansa kaikkien olla sennäköisiä kuin haluavat kun piti arvostella jonkun hyvin neutraalin näköisen naisen ulkonäkö. Eli ap tarkoittaa ettei kaikki pysty olemaan sen näköisiä kuin haluavat?
Up