Kondensoitu maito jälkkärinä?
Työpaikalla työkaveri kovasti ihmetteli kun kerroin, että meidän perheessä syödään kondensoitua maitoa jälkkärinä. Onko muka niin omituista? Halpaa ja hyvää, mielestäni parempaa kuin kaupan makupalat tai vanukkaat. Säilyykin pitkään!
Kommentit (11)
Eikös ole kevyttä? Jotain 2% vain rasvaa??
Päiväkoteihin sopisi hinnan puolesta hyvin:)
Mikäs siinä. Itse en pidä sen hajusta ja hienoisesta kypsytetyn juuston vivahteesta maussa. Sokeriahan siinä on reippaasti, eli ei ehkä kevyin jälkkäri.
http://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/2011/04/erikoiset_purkit_1.jpg
Tätä vai?
Mä laitan tota teehen. :D
[quote author="Vierailija" time="25.08.2015 klo 10:14"]
http://www.kinuskikissa.fi/wp-content/uploads/sini/2011/04/erikoiset_purkit_1.jpg Tätä vai? Mä laitan tota teehen. :D
[/quote]
Juuri tuota!!!
Kukin tavallaan. Minusta se on niin järjettömän makeaa, etten käytä sitä kuin tiettyjen jälkiruokien ja leipomusten valmistusaineena.
Sehän on ihan hirveän makeaa, en mä ainakaan pelkältään sitä pystyis vetämään, mutta Kreikassa söin niin, että dippasin sellaisia melko mauttomia keksejä siihen.
Siitä saa helposti kotitekoista jätskiä lisäämällä kermavaahtoa ja mausteita -> pakkaseen. pelkältään en söisi - kauheen makeeta.
Joo lapset tykkää kun jäätelön päälle laittaa