Jos on flunssa, onko se pakosti Omikron?
Testi näytti negaa, mietin, että voiko siihen luottaa. Kuumetta 38, kurkkukipu, kova väsymys.
Kommentit (17)
Oliko tuo nyt ironiaa vai totta? Jossain luki, että pitäisi testata joka päivä niin kauan kuin on oireita, jos tulee nega, mutta onkohan näin. Mulla on kolmannesta rokotteesta nyt 2,5kk.
Mulla sama tilanne. En millään jaksaisi lähteä testeihin enkä haluaisi tartuttaa taksikuskia.
Minulla ainakin on ihan rehellinen influenssa. Kaksi PCR-testiä tehtiin ja molemmat negaa. Influenssan tämäntalvinen versio sen sijaan on.
Minulla oli lievä flunssa, koska burana kolme kertaa päivässä auttoi, joten tuskin se Omicronia oli🤔
Flunssa myös täällä. Pahin oire on nuha ja tolkuton väsymys. Yskittää myös hieman. Eilen ja tänään tehdyt kotitestit ovat olleet negatiivisia. Testaan joka päivä niin kauan kun olen saikulla. Kuumetta ei ole. En usko, että on Omikron.
Ei ole mitään muuta kuin koronaa nyt. Se on syrjäyttänyt muut.
Mulla murtui nilkka. Pakko olla omikronia!
Lapsella 6pv oireita. Kotitestit negatiivisiä.
Flunssankin voi aiheuttaa koronavirus. Koronaviruksia on kymmeniä.
Vierailija kirjoitti:
Lapsella 6pv oireita. Kotitestit negatiivisiä.
Meidänkin lapsilla oli 2000-luvun alkupuolella monesti oireita. Ei kuitenkaan tehty kotitestejä.
Kuume kyllä kertoo että olisi. Minä en ainakaan ole ollut kymmeneen vuoteen kuumeessa, mutta omikron nosti lämmön.
Vierailija kirjoitti:
Kuume kyllä kertoo että olisi. Minä en ainakaan ole ollut kymmeneen vuoteen kuumeessa, mutta omikron nosti lämmön.
No eikä kerro. Mullakin oli flunssa kuumeella, mitä ei melkein ikinä ole. Testit negatiivisia.
Kotitestiin ei oo mitään luottamista. Tein niitä melkein vkon ajan, kun kurkku oli ajoittain kipeänä. Vasta pcr näytti posin.
Kyllä, kaikki muut flunssataudit on tyystin kadonneet. Pelkästään korona on jäljellä.
Eli mene työterveyden kautta testiin.