Onko olemassa oikeasti hyviä suomalaisia naisartisteja?
Olen kuunnellut seuraavien kotimaisten naisartistien tuotantoa (väh. yhden levyn per artisti): Anna Puu, Diandra, Jenni Vartiainen, Janna Hurmerinta, Kaija Koo, Mariska, Siru Airistola, Suvi Teräsniska, Irina, Jippu ja Chisu. Toistaiseksi ei ole tullut vastaan yhtäkään hyvää kappaletta, vaan yksinomaan laadullisesti ala-arvoista materiaalia. Osaisiko joku (mielellään edes vähän muusikista ymmärtävä) suositella kotimaista naisartistia, jonka musiikki on aidosti hyvää?
Kommentit (54)
the killerin naughty boy on hyvä. einin kesä ja yö on kanssa perkeleen hyvä.
Aloittajalta hyvä pohdinta. Itse kovana musiikin ystävänä en ole löytänyt ainuttakaan hyvää tai erittäin hyvää suomalaista naislaulajaa tai esiintyjää. Koko inhotukseni kulminoituu PMMP:n kämäsiin wannabetaiteilisiin naisiin. Sitä en pysty katsomaan enkä kuuntelemaan. Mutta jos tosiaan jotain pitäisi löytää, niin joku joku kasarijuttu tai ehkä 90-luvulla tuli joku hyvä, en valitettavasti vaan muista. Mutta ulkomaalaisia on hyviä joitakin...
t. Mies 33v
No tota.. Mikä genre? Iskelmälaulajilla on yleensä hyvä ääni. Laura Voutilainen, Johanna Pakonen, Johanna Debrezeni (vai miten se kirjoitetaan) yms. Nuo nyt ainakin kuulostaa siltä että on käyty myös laulutunneilla
Tiedän yhden mimmin, joka laulaa helvetin hyvin. Siis paremmin kun yksikään noista, muttei ole julkisuudessa kuitenkaan. Hänellä löytyy yotubesta vissiin videoita ja facebookista videoita.
Luettelit ap pelkkiä mainstream-radiopoppi-artisteja. Ehkä kannattais kuunnella jotain vähän marginaalisempaa? Voisit löytää jotain kiinnostavaakin.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 23:16"]Tiedän yhden mimmin, joka laulaa helvetin hyvin. Siis paremmin kun yksikään noista, muttei ole julkisuudessa kuitenkaan. Hänellä löytyy yotubesta vissiin videoita ja facebookista videoita.
[/quote]
Oliskohan kannattanut laittaa linkkiä tai nimeä?! Jos kerran peittoaa kaikki edellä mainitut naislaulajat, niin hänestä voisi tulla seuraava supertähti.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 23:16"]70-luvulla uransa tehnyt anki <3
[/quote]
Anki tosiaan ja Carola.
[quote author="Vierailija" time="12.08.2015 klo 23:13"]
No tota.. Mikä genre? Iskelmälaulajilla on yleensä hyvä ääni. Laura Voutilainen, Johanna Pakonen, Johanna Debrezeni (vai miten se kirjoitetaan) yms. Nuo nyt ainakin kuulostaa siltä että on käyty myös laulutunneilla
[/quote]
Genrellä ei ole väliä. Pelkkä laulutaito ja -ääni ei kuitenkaan riitä, vaan itse musiikin tulee olla laadukasta. Kuuntelen joka tapauksessa noita ehdotuksiasi, jos niistä löytyisi edes jotain.
Ap
Jos ei kukaan noista kelpaa, miksi pitää väkisin yrittää kuunnella "suomalaisia naisartisteja"? Et maininnut Sannia, joten kuuntele vaikka sen honotusta.