Miksi kaikki on nykyään rasismia?
Sanaa rasismi käytetään jatkuvasti syrjinnän synonyyminä vaikka rasismi on nimenomaan rotuun kohdistuvaa syrjintää. Mikä tässä on niin vaikeaa ymmärtää?
Kommentit (3)
Ihmisillä ei enää saa olla omia mielipiteitä. Tietystä asioista ei saa keskustella ja niitä ei saa tutkia. Perusteluja ei saa pyytää ja tilastoja ei saa tehdä/käyttää perusteluna.
On vain oikein ja väärin, kuten pahimpana kirkon hallitsemana keskiaikana.
41v m
No tuota, vuosia sitten wikipedia ei hyväksynyt termejä ikärasismi sun muuta, mutta kun niitä tyhmät tarpeeksi käyttää niin kai ne sitten vakiintuu. Ikäsyrjintä varmaan olisi parempi termi.
Ei kaikki ole rasismia mutta kaikkia ja kaikesta voidaan syyttää rasismista. Se on poliittiseti korrektia. Ruotsin puolustusvoimissa ollaan huolissaan mamujen alhaisesta älykkyydestä. Kai sekin jonkinsortin rasismia on kun reppausprossa on yli kolminkertainen kantaväestöön nähden. Ei suinkaan itse mamujen alhaista älykkkyyttä voida syyttää ja totta kai testissä on vika. Testeissä on jo aikoja ollut vain kuvioita enkä tiedä miten siitä saisi kulttuurivapaamman. Ei meillä luonnossa niitä kuvioita ole sen enempää kuin muuallakaan ja lisäksi tulokset ovat uskomattoman johdonmukaisia testityypistä riippumatta.
http://www.dn.se/nyheter/sverige/forsvarets-antagningsprov-ar-svart-for-utlandsfodda/
Generell intelligens är en avgörande faktor när försvaret rekryterar ny personal.
Enligt en studie vid Försvarshögskolan i Karlstad, som utvärderat ansökningar till försvarets militära grundutbildning 2013, misslyckades 7,3 procent av svenskfödda män, 8,1 procent av svenskfödda kvinnor, 24,2 procent av utlandsfödda män och 24,7 procent av utlandsfödda kvinnor.
Karlstadin maanpuolustuskorkeakoulun selvittäessä puolustusvoimien sotilaalliseen peruskouluun vuonna 2013 pyrkineitten tuloksia, kävi ilmi, että Ruotsissa syntyneistä miehistä 7,3% ja naisista 8,1% ei läpäissyt koetta, kun kaukomailla syntyneiden kohdalla vastaaavat luvut oli 24,2% ja 24,7%.
Kaikki armeijat testaavat älykkyyttä jotta saadaan selville kenellä on valmiuksia toimia johtotehtävissä ja/tai muissa korkeaa älykkyyttä vaativissa tehtävissä. Ei niitä mamujen kiusaksi tehdä ovat olleet käytössä jo vuosikymmeniä ennen nykyistä massamaahanmuuttoa. Muu älykkyystestaus johdonmukaisesti antaa samanlaisia tuloksia.
Koska ihmiset ovat tyhmentyneet. Kaiken maailman suvakkihyysärit näkevät rasismia joka puolella.