Mikäköhän allergisoi nyt? Sateisen kesän jälkeen homeitiöitä jo paljon?
Sain eilen kuukausien tosi hyvän jakson jälkeen melko voimakkaan astmakohtauksen. Onko muilla astmaatikoilla ollut nyt samaa?
Kommentit (12)
Pujo tai sitten teillä on hometta, pölyä, varastopunkkeja tai muuta mukavaa.
[quote author="Vierailija" time="04.08.2015 klo 14:39"]
Pujo tai sitten teillä on hometta, pölyä, varastopunkkeja tai muuta mukavaa.
[/quote]
Ei, meillä ei todellakaan ole mitään noista kotona. Kohtaus tuli kun en ollut lähimaillakaan kotia, ja illalla kotona itse asiassa helpotti. Kuten myös lääkkeen oton myötä. Homeet ovat kyllä alunperin laukaisseet astmani, mutta eivät kotona.
No entäs se pujo? Jotkut ovat saaneer rajuja oireita lähiaikoina, kukinta on ehkä myöhässä, kun alkukesä oli viileämpää.
Osuuko kohdalle?
Tämä kesä on ollut vaikein allergiakesä mitä muistan, ja moni muu on sanonut samaa. En tiedä miksi. Itsekään en pidä sateista, ne pahentavat jostakin syystä oloa, paitsi pahimmalla pölykaudella auttavat hetkellisesti.
Matalapaine saa hengitykseni raskaaksi. Minulla astma tosin niin lievään etten normaalisti käytä lääkkeitä. Nyt olen joutunut välillä ottamaan ventolinea.
Mulla on ollut viimeiset 3 vuotta ollut todella vaikeaa keväisin ja kesäisin. Eli pahat allergia (ja astma) oireet alkavat jo TAMMIKUUSSA ja lääkkeitä menee tupla-annostukset tammikuusta syyskuuhun. Tammikuussa on jo jtoain kaukolaskeutumaa jostain Keski-Euroopasta/Virosta. Ja en ole ainut, joka on ihmetellyt samaa. Moni kaveri on sanonut samaa. (
Olen pahasti allerginen pujolle, pajulle, koivulle, lepälle ja heinille. "Vähän lievemmin" allerginen tammelle ja havupuille.
9 sulla varmaan pähkinäpensas tekee kevättalvella. Ainakin mulle lääkäri sanonut sitä. Pahin kesä minullakin nyt. Hassua, kun keväällä KAIKKI lehdet lauloivat kuorossa, että helppo allergiakesä tulossa... : )
Juu, pähkinäpensaspa hyvinkin :( Esim. Virosta ja Pohjois-Saksasta tulee tuon siitepölyä jo tammikuussa tänne E-Suomeen :(
Todella ärsyttävää olla näin allerginen kaikelle :(
T.9
Mieheni on kanssa ihan tukossa ollut viimeviikot, vaikka syökin reseptiallergialääkettä eikä olla keksitty, mikä nyt allergisoisi.
Tällaisena kesänä siitepölypitoisuudet eivät välttämättä ole kovin suuria, mutta siitepölykausi kestää normaalia pidempään.
minulla on siitepölyallergiaa ja pahentunu juuri jostain syystä. Johtuu varman sateesta, sillä olen humannut että sateen jälkeen oireeni pahenevat.