Kuvaile etenemistyyliäsi ulkona näinä päivinä!
Kommentit (14)
täällä toinen nelikymppinen köpöttelijä. Ei ollut hiekan muruakaan muutamissa iljamajäisissä alamäissä tänään Vaajakoskella. Melkoisesti jännitti köpöttelykin ja kadehdin lapsukaisia, jotka kirmasivat ohitseni.
hiihiihAIVIhiihhiihhiihPERKhiihhiihhiihhiihHELVhiihhiihhiih
pakko ny hissutella kun kaaduin jo
Kepeää, reipasta kevätaskellusta, nastat jalassa.
Näytän pingviiniltä, jolla on paskat housussa.
Varovaista hissuttelua ja raahautumista.
Töpöttelen ja molemmat kädet toimivat sivuilla siipinä tasapainottamassa huteraa menoa. Ovat siinä samalla valmiina ottamaan tälliä maasta kun kaadun. Katse tiukasti maassa, etsien mahdollista asvalttilaikkua, missä huokaista syvään.
Kadun toiselta puolelta käytiin varastamassa sepeliä meidän taloyhtiön laatikosta. Ollaan raivoissaan, me rivariasukkaat, sillä tänä päivänä on sepeli yhtä arvokasta kuin suola entisinä aikoina.
Paikoin reipas kävely, ja sitten selkeä jää, missä päällä vettä turvallinen köpöttely. Liukuesteet kantapään alle taidan ottaa varuiksi mukaan. Eilen liukuesteistä huolimatta muutamassa kohtaa pääsi liukumaan.
Harpon, olen viisikymppinen ja kuljen hankia pitkin.