Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Putinin lähtölaskenta on alkanut

Vierailija
04.03.2022 |

KOKENUT maailmanpolitiikan seuraaja ei usko Nato-maiden sotilaalliseen väliintuloon Ukrainassa. Hän kääntää katseensa itään, josta uskoo löytyvän ratkaisevimman nimittäjän Venäjän ja Putinin kohtalosta puhuttaessa.

– Kiina on nyt kuninkaantekijä. Se voi hylätä Venäjän, tukea sitä tai pakottaa sen rauhaan. Tällä hetkellä sen tuki Venäjälle hiipuu. Sen sijaan, että Kiina tukisi Venäjää ehdoitta, se onkin ilmoittanut valmiutensa olla rauhanvälittäjä, Penttilä sanoo.

VAIHTOEHTOJA ei liiemmin ole. Penttilän mukaan niitä on kaksi.

– Jos Kiina pakottaa Venäjän rauhaan, se alistaa Venäjän samalla kainaloonsa. Se olisi kova ja kohtalokas isku Putin maineelle ”vahvana johtajana”, hän uskoo.

– Jos taas Kiina hylkää Venäjän kokonaan, itänaapurimme ajautuu täysin eristetyksi valtioksi, jossa valta jaetaan sekasorron keskellä uudestaan.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sitten ukrainalainen ja venäläinen pak"; olainen samalla patjalla ihmettelemässä kuis tässä nyt näin kävi.

Vierailija
2/5 |
04.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Venäjä on Kiinan hyödyllinen idi00t.ti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun tulee lama Kiinan talous romahtaa kun on jo nyt vaikeuksissa

Kiinassa tulee levotonta

Putte alkaa hermostuttaa

Jne

Vierailija
4/5 |
04.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luikkii tietenkin sinne Siperian bunkkerikaupunkiinsa.

Vierailija
5/5 |
04.03.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ku se olikin ydinpommin lähtölaskenta, sori.