En uskalla erota kirkosta, vaikka tiedänkin ettei usko ole siitä riippuvaista
Kirkon mielipiteissä on monta asiaa mielestäni väärin, haluaisin erota kirkosta mutta en uskalla. Pelkään Jumalaa siinä mielessä. Tiedän ettei uskoni ole kirkosta riippuvainen, mutta kuitenkin pelottaa. Uskon Jumalaan joka hyväksyy homot, Jumalaan joka ei rahasta jne. Miten saisin tällaisen pelon pois? Onko kellään mitään mielipiteitä asiaan?
Kommentit (4)
Osta omatunto puhtaaksi kuten minä: olen kirkoasta eroamisen jälkeen lahjoittanut kirkollisveroa vastaavan osuuden suoraan hyväntekeväisyteen.
Heitä typerät taikauskosi romukoppaan ja tule sinäkin 2000-luvulle.
Kyllä se vaatii sitä että itse selvität itsellesi jumalien ja muiden taruolentojen mahdollisen olemassaolon ja vaikutukset elämääsi. Itse olen jo elämää nähnyt ja aikaa sitten tullut siihen tulokseen ettei taruhahmoista kannata paljoa perustaa. Erosin kirkosta muutamia vuosia sitten enkä ole katunut. Enkä pelkää, mitään.
m50
Kirkkohan ei ole mitenkään homovastainen sinällään, vaikka jotkut kirkkoon kuuluvat ovat. Jos eroaisit kirkosta, niin siltikin kuuluisit joidenkin homovastaisten porukkaan, sillä niitä homovastaisia on myös kirkon ulkopuolella.