Miten kauan puhelissa on kenttää kun matkustaa laivalla Tallinnaan?
Onko kenttiä terminaalissa?
Entäs kuinka pitkälle ennen Tallinnaa?
Kommentit (12)
Mulla on ikivanhassa (8 v) iphonessa huono antenni ja kenttä häviää noin tunnin kuluessa satamasta lähtiessäni. Palaa sitten terminaaliin saapuessa jos jaksaa. Viimeksi kesti vähän kauan. Mutta tuskin kukaan muu käyttää enää noin antiikinaikaista kännykkää.
Minua hieman epäilyttää tämä ettei miehellä ole kenttiä ollut kun on ihan uusi puhelinkin.
a.p.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 19:35"]Minua hieman epäilyttää tämä ettei miehellä ole kenttiä ollut kun on ihan uusi puhelinkin.
a.p.
[/quote]
No ainakin saa whatsapilla viestitettyä jos halua on.
No ihan koko ajan, operaattori vaihtuu merellä. Sua jymäytettiin
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 19:35"]Minua hieman epäilyttää tämä ettei miehellä ole kenttiä ollut kun on ihan uusi puhelinkin.
a.p.
[/quote]
On ollut koko aika
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 19:08"]Siksi kysyin kun mes matkusti Tallinaan ja sanoi ettei voinut koko päivään laittaa viestejä kun puhelimessa ei ollut kenttää.
a.p.
[/quote]
Mitä asiaa sillä ois ollut?
Jos kyseessä on älypuhelin, se yhdistää kyllä laivan wifiin. Tekstarit ja puhelut sen sijaan eivät mene läpi keskellä merta eikä alakansilla muutenkaan. Virossa puhelin toimii normaalisti, mikäli käyttöä ulkomailla ei ole liittymäsopimuksessa estetty.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 19:45"]Jos kyseessä on älypuhelin, se yhdistää kyllä laivan wifiin. Tekstarit ja puhelut sen sijaan eivät mene läpi keskellä merta eikä alakansilla muutenkaan. Virossa puhelin toimii normaalisti, mikäli käyttöä ulkomailla ei ole liittymäsopimuksessa estetty.
[/quote]
Pitää kirjoittaa salasana maihinnousukortista sitä ennen. Ainakin tallinkilla. Voi olla liian vaativaa.
Varmaan vähän vaihtelee. En ole ikuisuuksiin käynyt laivalla, mutta viimeksi kun kävin niin ei mullakaan ollut kenttää koko Tallinnassa olon aikana sen jälkeen, kun olin noin tunnin ollut laivassa.
Siis onhan siellä ainakin wifi koko matkan. Eilen juuri tulin valtic queenilla ja surffasin netissä koko reissun.
Siksi kysyin kun mes matkusti Tallinaan ja sanoi ettei voinut koko päivään laittaa viestejä kun puhelimessa ei ollut kenttää.
a.p.