Myynti/osto tori.fi:ssä? Sähköpostiviestittelystä
Mikä on normaali tapa toimia sähköpostiviestittelyssä? Olen myymässä yhtä tavaraa, sain yhteydenoton sähköpostitse, kyselyitä ja vastauksia puolin ja toisin parin tunnin sisällä noin viisi viestiä. Sitten ei kuitenkaan enää mitään ostajaehdokkaalta takaisin, ei siis viestiä että ei olisi kiinnostunut tai olisi kiinnostunut ostamaan.
.
Nyt noin vuorokausi mennyt, pitäisikö minun kysyä, että onko kiinnostunut ostamaan vai odotanko että ottaa yhteyttä tai tulee joku toinen ostajaehdokas? Vai olenko vain liian hätäinen?
.
Itse olen tottunut, että ilmoitan melkein samantien että en ostakaan tai en saa kuljetusta järjestettyä tai jos ostan niin kyselen milloin sopii tulla hakemaan jne.
Kommentit (5)
En kysele, menee seuraavalle. Kyllä miettijän täytyy pystyä sanomaan, että hän tarvitsee 3 tuntia aikaa kuljetuksen järjestämiseen jne. eli jos ei mitään aikarajoja ole => seuraavalle.
Ne nyt vaan on tollasia. Itse annoin juuri pakastimen pois, yksi kyselijä ja soitti ja piti minut ajan tasalla, yhteys toimi hyvin, nouto täsmällisesti.
Sitten myin myös jääkaapin. Yksi soitteli, että juuri tuollaista ovat vaimon kanssa hakeneet ja vaimo on nyt lenkillä joten neuvottelevat vielä mutta soittaa uudestaan. Samana iltana tuli sähköpostikysely jääkaapista ja lupasi tulla hakemaan seuraavana päivänä. Hiukan itse epäröin, kun olin tuon toisen kanssa aiemmin jutellut, mutta vaisto sanoi, että ei tule jääkaappia ostamaan kun "vaimon kanssa vielä neuvottelee".
Vaisto osui oikeaan, vaimon kanssa neuvottelija ei koskaan palannut asiaan ja sähköpostilla kysellyt vahvisti, että ottaa jääkaapin ja tuli hakemaan täsmällisesti.
Noin siellä vaan käyttäydytään, ja se on kyllä useimmiten aika tyhmää, ollaan kovin kiinnostuneita, mutta sitten ei kuulukaan enää mitään.
Ei tarvitse jäädä odottamaan. Ei Torin myynneissä ole mitään varauksia, jollei ostajaehdokas itse varausta pyydä ja myyjä siihen suostu. Itse myyn aina sille henkilölle, joka lupaa ensimmäisenä tulla hakemaan. Ei minua kiinnosta, kuka on lähettänyt sähköpostia ensin tai olenko jo käynyt keskustelua jonkun kanssa myymästäni tuotteesta. Jos taas sähköposteja on tullut useita, joissa kaikissa kysytään voiko tulla noutamaan tuotteen, niin valikoin joukosta sen, jonka viesti on mukavin, enkä välttämättä ensimmäisenä ehtinyttä.
Kaikki ei pääse lukemaan sähköpostia jatkuvasti, jos ei oo puhelimessa nettiä ja vaikka on lähteny mökille tms. Sulla ei oo velvoitteita odottaa, mutta jollakin saattaa kestää.. Ja se vasta ärsyttääkin jos ei oo ollenkaan puhelinnumeroa ilmoituksessa ja sit vastaa sähköpostiinkin tyyliin kolmen päivän päästä.
Itse toimin näissä tapauksissa niin, että laitan sähköpostiviestiä, että jos ei kuulu vuorokauden sisään mitään, myyn seuraavalle.