Ajatuksesi, jos ensi viikolla joutuisi puolustamaan Ahvenanmaata?
Puolustusministeri nosti esille Ahvenanmaan puolustuksen julkisuudessa näkökulmalta, että Suomi varautuu Ahvenanmaan miehitykseen. Aina voidaan varautua, mutta julkisuudessa puhutaan jo konkreettisesti demilitarisoidun vyöhykkeen varustamiseen. Ministeri käytännössä varautuu lähettämään varusmiehiä taistelemaan.
Jos Ahvenanmaalle alkaa ilmestyä vihreitä miehiä naapurista, on varusmiehilläkin siinä tilanteessa kovat piipussa. Demilitarisoidulla vyöhykkeellä jos vihreät miehet tulee sinne ensin, silloin saaria pitäisi vallata sinne jo linnottautuneilta. He, jotka sinne menevät sinne saamaan saaria takaisin olisivat meidän tuttuja.
Mitä ajatuksia asia herättää?
Kommentit (4)
Ja se Oolannin sota oli kauhia, hurraa, hurraa, hurraa.
Kun esitin tämän uhkan puolivuotta sitten, kommentilleni naurettiin. Nyt sen esittää puolustusministeri.
Ei taida enää naurattaa?
Mikäpä siinä. Saaristo on kesällä kaunis. Talvella siellä voisi olla aika kypsää väijyä jossain vartiossa.
[quote author="Vierailija" time="30.07.2015 klo 12:12"]
Mitä ajatuksia asia herättää?
[/quote]
Olisi pitänyt liittyä Natoon. Vastustiko sitä muka kansa 10-20 vuotta sitten, vai oliko se vain poliitikkojen tekosyy. En ainakaan ole koskaan tavannut ketään joka sitä vastustaa.