Kannattaako lapsilisät sijoittaa ja miten?
Molempien lapsien tilillä on nyt reilu 2000¿ molemmilla ja lisää tulee aina 100¿/kk. Näillä näkymin niille ei ole vielä vuosiin käyttöä.
Jos sijoitamme rahat ja sitten meille tuleekin joku tosi paha päivä ja tarvitsisimme rahat käyttöömme, niin onnistuisiko se?
Kannattaako yleensäkään säästää rahaa lasten omille tileille, voiko joku tulla sanomaan ettemme voi enää nostaa rahoja muuhun kuin lasten käyttöön, esim. kriisitilanteessa asumismenoihimme tms.?
Tällaisia kriisitilanteita ei ole onneksi näköpiirissä, mutta ainahan niitäkin kannataa pohtia.
Jos taas säästäisimme omille tileillemme, niin emme ilmeisesti voisi antaa lapselle rahaa sitten myöhemmin ilman lahjaveroa? Mutta jos emme anna rahana, vaan maksamme esim. ajokortit, harrastukset sekä antaisimme muutaman satasen kuussa opiskeluun, niin onko niistä maksettava lahjaveroa? Mikä on muuten lahjaveron vuosiraja?
Kertokaapa kokemuksia ja mielipiteitä ja toivottavasti tänne eksyisi joku puolueeton asiantuntijakin kertomaan faktaa.
Kommentit (10)
Verottomana saa ottaa vastaan lahjoja 3400,- arvosta KOLMEN VUODEN aikana. Eli todella vähän siis. Mutta siinähän ei ole kuin mielikuvitus rajana miten tuon voi kiertää. Ks. ylempi viestini (2).
Rahoja ei kannata makuuttaa pankkitilillä vaan kannattaa sijoittaa. Siitä en kyllä tiedä, miten sitten saisi pois, jos ne johonkin tarvitsisittekin.
Ehkä parasta sijoittaa osa, ja jättää jonkun verran perheen pankkitilille yllättävien menojen kassaksi. Yleensä tällaisen kassan suuruudeksi suositellaan parin kuukauden palkkaa. Se tuo turvallisuuden tunnettakin.
Meilläkin on lapsella rahastosäästötili. Hänelle on ruvennut tulemaan esim. oma veroilmoitus. Olen miettinyt, tuleeko omasta omaisuudesta lapselle ongelmia myöhemmin. Esim. opintotuen saannissa tms.
Ehkä kannattaa avata rahastosäästötilit omissa nimissä. Sieltä voi sitten lapsille antaa myöhemmin vaikka pikkuhiljaa.
Olisko Taloustaito-lehdessä käsitelty tätä aihetta?
On tosiaan hyvä pointti sekin voiko omaisuus olla rasite mm. opiskeluaikana. Meilläkin se aika koittaa vasta 10 vuoden päästä, joten vaikkei nyt olisi niin eihän sitä tiedä onko se silloin.
ap
Tuo raja on antaja- ja saajakohtainen.
Meillä lapsilisät menevät kummankin lapsen omalle tilille ja sieltä rahastoihin. En usko, että siitä tulee ongelmia, kyse loppupeleissä kuitenkin niin pienistä summista.
mutta hän ei voisi tiukan paikan tullen saada esim sossusta rahaa ennen kuin omaisuus käytetty.
Itsellä oli tuollainen pesämuna opiskelemaan lähtiessä ja se on kyllä helpottanut elämää. Tosin se voi olla huono juttu ihmiselle joka ei osaa käyttää rahaa... Oon mäkin pari kertaa meinannu pistää koko summan menemään ihan turhuuksiin mut onneks en niin kuitenkaan tehny.
Tai minkä verran opiskelija sitten tarvitseekaan. Voisin kyllä itsekin kuvitella kuinka monta hyvää kuningasideaa saattasi syntyä jos olisi nuori ja vapaa ja rahaa millä ne toteuttaa. Lapsilisät on tarkoitettu ihan normaaliin elämään lapsena, ei säästöiksi lapsille aikuisuutta varten joten siinä mielessä voisi olla ihan oikeutettua että vanhemmat myös päättäisivät omaisuudesta myöhemminkin.
Jos on varaa sijoittaa lapsilisä (tai sitä ei tarvita lapsen lääkäri-,harraste- ym.kuluihin),näyttää siltä että perhe ei tarvitse lainkaan lapsilisää. Näin se kuilu kansalaisten välillä kasvaa edelleen. Rikkaammilta lapsilisät pois.
Kyllä kannattaa, niihin lapsiin ja elämiseen <3 nim.merk. kaikki menee mitä tulee eikä piisaakaan
Mieheni lapsilisät sijoitetiin jollekin säästötilille, kun täytti 18 v (n. 30v sitten), ryyppäsi kaiken kavereidensa kanssa...
Ja mitä sen potin jakamiseen myöhemmässä vaiheessa tulee niin sekin onnistuu kyllä verottomasti jos niin haluaa. Voitte antaa lapsillenne käteistä, voitte ostaa huonekaluja, voitte maksaa lomamatkoja... Autonkin voi ostaa kun se ei näy missään verorekisterissä. Jos ostat lapsellesi auton niin ei verottaja sitä tiedä kuka sen on maksanut.