Perjantaina laitettu tilisiirto, milloin näkyy Osuuspankilla?
Kommentit (29)
[quote author="Vierailija" time="21.07.2015 klo 09:11"]
Mahdotonta! Kyllä se yleensä näkyy seuraavana päivänä
[/quote]
Kyllä se on mahdollista, minulla meni viimeksi kolme päivää, Nordeasta OP:lle. OP:lta Nordealle meni viimeksi päivässä. Nämä vaihtelee.
Olen kanssa huomannut, että osuuspankista menee paljon nopeammin raha nordeaan, kuin Nordeasta menevä raha osuuspankkiin.
Laitoin eilen vuokralaiselle viestin, että vuokra ei ole maksettu, vaikka olemme sopineet maksupäiväksi tiistain ja maksoi vasta perjantaina, kun oli tullut ulkomailta.
Laitanko uudestaan viestiä ettei rahoja näy??
Ehkä nyt vain odotat huomiseen. Eihän se vuokralainen voi asiaan vaikuttaa, jos raha ei siirry sen nopeammin.
Jos maksoi perjantai illalla niin voi näkyä vasta huomenna. :)
Odotan iltaan ja laitan viestin, että rahojen pitää olla tililläni!
Voi sitä vuokralaista, joka asuu sinun asunnossa. Toki ymmärrän, että vuokranmaksu päivistä pitää pitää kiinni, mutta onko muutamalla päivällä loppujen lopuksi niin suurta ongelmaa?
Jos rauhottuisit hieman.
Odota huomiseen. Sitten kun maksu tulee, näet siitä kyllä, milloin se on maksettu.
Asuin opiskelijana yksityisestä vuokra-asunnossa, ja vuokranantaja kysyi heti sinä päivänä, kun vuokra pitää maksaa onko maksettu ja ei näy vielä rahoja jne.
Opiskelija tyttö se on minullakin vuokralaisena, siisti ja kiltti. On kuitenkin varaa lähteä ulkomaille, mutta vuokraa ei voi maksaa ajoillaan.
Vuokra ensiksi ja sitten huvit.
Voi herranjestas! Ehkä sun täytyy ihan kysyä vuokralaiselta, onko ihan itse maksanut matkan, jos noin paljon kiinnostaa sen menemiset.
Minä olen myös vuokranantaja, ja ymmärtäisin hyvin jos vuokralainen sanoo, että oli matkoilla ei pystynyt maksamaan aikaisemmin, ja nyt asia hoidettu. Mikä ongelma?
Odotat vaan kiltisti milloin tilisiirto on siirtynyt tilillesi.
Tollainen meuhkaaminen saattaa tuntua ahdistavalta vuokralaisesta.
Hurja määrä energiaa ja aikaa mikä menee vuokralaisen kyttäämiseen nyt kyllä.. Unohda asia ja katso vaikka perjantaina onko vuokra maksettu ja jos ei niin laita muistutus perään!
Jos vuokralainen on ollut, vaikka viikon tai pari reissussa, ja ei voinut maksaa aikasemmin jos ei ole ollut rahaa silloin?
Mulla oli opiskelija vuokralaisena, ja joustin aika paljon, kun rahat oli aina tiukilla. Pääasia, että maksaa.
Oletko mies vai naisvuokranantaja?
Nainen olen ja miten se liittyy tähän?
En alunperin halunnut tyttöä asuntoon muuttamaan, mutta mieheni valitsi vuokralaisen.
Kyllähän se kaksi arkipäivää ottaa, että raha suomalaisten pankkien välillä liikkuu. Jos laitettu pankin aukioloaikaan perjantaina päivällä, niin maanantaina pitäisi jo näkyä. Mikäli pankkien sulkemisajan jälkeen laitettu, niin näkyy tänään viimeistään kello 17:00.
Mulla on kestänyt Nordeasta kun oon siirtänyt osuuspankkiin joskus kolme päivää...että kyllä siinä voi kestää.