Tuula-nimen suosio
Katselin tuossa väestörekisterikeskuksen sivuja ja huomiota herätti että sekä 40 että 50 luvuilla Tuula oli kymmenen suosituimman nimen keskuudessa. Mikä ihme siitä teki suositun? Oliko joku julkkis vai tv-ohjelma tai jotain? Eihän se ole kaunis nimi vai onko? Kuka nykyään kastaisi tyttönsä Tuulaksi?
Kommentit (15)
Jos joskus tyttären saisin, tuo nimi olisi ehdolla! :)
Sanon kyllä tulpaksi :-) Samantyylinen nimi kuin Ulla.
Ilmeisesti Tuula on tullut sanoista tuuli, tuulonen. Sillä ei ole niin selkeää syntyperää niin kuin monilla muilla nimillä, eikä myös samanlaista tarkoitusta. Jostain syystä se vain keksittiin ja sitä käytettiin jonkin aikaa.
Olen lukenut näitä selityksiä usein nimikirjoista, koska halusin löytää nimelleni selityksen. Sitä ei ikävä kyllä koskaan löytynyt.
tv. Tuula (60-luvulla syntynyt)
Tuli tuulan tuli tuli tei tms jos se oli suosittu tuolloin?
olleet ennen suosittuja esim Helena tai Johanna???
Ja Tuulan kohdalla on käynyt niin, ainakin minulle.
minkä tyyppinen se on , mihin nykyajan nimeen sitä voisi verrata
Haluttiin kaksitavuisia, suomalaisia nimiä ja mielellään jollakin tavalla luontoon liittyviäkin kuten tuo Tuula, sehän tuo mieleen tuulen. Päivi, Marja ja Eija olivat myös suosittuja.
Minun luokallani oli yksi Tuula, se oli outoa, sillä muut tuntemani Tuulat olivat äitini ikäisiä.
Meidän lastenlapsista tulee juuri Tuulia, Leenoja ja Sirpoja, niitä samoja, joita nykylasten isoäidit.
Tunnen vain yhden tuula-nimisen ja sillä kyllä tuulee ja pahasti
nimeni olisi mummojen mukaan Helmi-Kaisa. Mulla ei kuule tuule mitenkään mainittavasti. Eipä ole koulussa ollut ketään samannimistä samaan aikaan opiskelemassa...
Tulee mieleen lämmin kesätuulonen... :) Vaikuttaa varmaan sekin, että ainoa tuntemani Tuula (55v.) on todella ihana ihminen.
Tarkoitus oli kirjoittaa, että Naapurilähiö tuli 70-luvulla ja Tuulat ovat 60-70 vuotiaita. Mistähän se TOSIAAN sinne ilmestyi. Minä sitä en kirjoittanut.;) 11
Itse tunnen kolme Tuulaa:
2 on jo eläkeläisiä, yli 60 v. Toinen oli jopa yläasteen äikänmaikkani, aivan ihana ihminen.
Kolmas Tuula on 26 v.
Ja muuten, meidän neiti on Leena.