Hyvänen aika! selvittäkää nyt itsellenne ero raiskauksessa ja hyväksikäytössä.
BB : ssä ei ole raiskattu ketään , vaan hyväksikäytettiin.
Kommentit (13)
Sitä Mikaa on täällä herjattu raiskaajaksi- ja sitä hän ei ihan kuitenkaan taida olla. Syytön kunnes toisin todistetaan. Siis raiskaukseen. AP
Onko sulla ap jokin trauma suhteessa omaan kehoosi. Saako sua hyväksikäyttää muttei kuitenkaan raiskata? Normaali ihminen kavahtaa kaikkea ruumiin koskemattomuuteen kajoavaa tekoa, ja tätä heijastelee mm rikoslaki.
Hyväksikäyttö tuntuu oikeasti aika lievältä raiskaukseen nähden, vaikka ehdottoman väärin hyväksikäyttökin on. Yritän vain pitää kaksi asiaa erillään, ja tuoda jotain suhteellisuudentajua tähän raiskaus-keskusteluun. Ap
Eiköhän se kiinnijääminen ole tässä tapuksessa aika selvää, mutta raiskaus se ei ollut.
poliisi tutkii oliko kyseessä hyväksikäytön yritys! se on eri asia kuin hyväksikäyttö.
mitä vaikeaa tuossa nyt on tajuta? syyllinen kunnes toisin todistetaan. Kaikkeen mahdolliseen.
Jos Mika on työntänyt sormen Sorellan emättimeen, niin kyseessä on RAISKAUS! Sorellahan mainitsi, että kirveli alapäästä. Raiskata voi muullakin kuin peniksellä.
Vain sammuneen sorellan sana ei todista ketään raiskaajaksi millään välineellä. Turha siitä on täällä tapella, mitä sorellaan on työnnetty vai onko mitään- sen tietävät vain ne kaksi asianomaista. Niin tai näin, ei tuo kiva juttu ole käsitellä. Mielestäni juttu on jokatapauksessa törkeä ja nolo, mutta ero raiskauksella ja hyväksikäytöllä silti on. Ainakin tuomion pituudessa, jos sellaisia joskus jaetaan. Joko nyt on väännetty tarpeeksi rautalankaa??
Jos sormien työntäminen on raiskaus, niin sitten äidin miesystävä raiskasi mua toistuvasti! =)
1 § (24.7.1998/563)
Raiskaus
Joka pakottaa toisen sukupuoliyhteyteen käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla käyttää sellaista väkivaltaa, on tuomittava raiskauksesta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi.
Raiskauksesta tuomitaan myös se, joka saatettuaan toisen tiedottomaksi taikka pelkotilaan tai muuhun sellaiseen tilaan, jossa hän on kykenemätön puolustamaan itseään, käyttämällä puolustuskyvyttömyyttä hyväkseen on sukupuoliyhteydessä hänen kanssaan.
Olen samaa mieltä ap:n kanssa. Minua on seksuaalisesti hyväksikäytettyä lapsena kahden eri sukulaismiehen taholta, yhdyntää kuitenkaan ei koskaan tapahtunut. Minulle itsellenikin on jostain syystä ollut aina tärkeää mainita, että en ole raiskattu vaan hyväksikäytetty. En usko asian johtuvan siitä, että haluaisin vähätellä tapahtunutta, vaan siitä, että yhä nykyäänkin naisen ja jopa lapsen arvo " alenee" hyväksykäytän asteen syvetessä. :/ Järkyttävää, mutta ainakin osittain todnäk. totta. Muistan myös kuinka teini-ikäisenä äitini sai kirjoittamieni tekstien perusteella vihiä tapahtuneesta ja " kuulusteli" kuinka pitkälle hyväksikäyttö meni.
Tuossa lopussa huomaat, että tunkeutuminen toisen sukupuolielimeen (muullakin kuin peniksellä) voi olla raiskaus.
***************
Seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomitaan myös se, joka käyttämällä hyväksi sitä, että toinen tiedottomuuden, sairauden, vammaisuuden tai muun avuttoman tilan takia on kykenemätön puolustamaan itseään tai muodostamaan tai ilmaisemaan tahtoaan, on sukupuoliyhteydessä hänen kanssaan tai saa hänet ryhtymään muuhun hänen seksuaalista itsemääräämisoikeuttaan olennaisesti loukkaavaan seksuaaliseen tekoon tai alistumaan sellaisen teon kohteeksi.
Yritys on rangaistava.
*******************************
Raiskaus. Joka pakottaa toisen sukupuoliyhteyteen käyttämällä henkilöön kohdistuvaa väkivaltaa tai uhkaamalla käyttää sellaista väkivaltaa, on tuomittava raiskauksesta vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kuudeksi vuodeksi.
Sukupuoliyhteydellä tarkoitetaan tässä luvussa sukupuolielimellä tapahtuvaa tai sukupuolielimeen kohdistuvaa seksuaalista tunkeutumista toisen kehoon.
Jos se Mika tosta jonkun syytteen saa, niin siinä tapauksessa myös Sorellaa vastaan nostetaan syyte hyväksikäytön yrityksestä. Tästä pitää kyllä Suomen virkavalta huolen, ja siihen luotetaan. Tai ainakin toivottavasti Suomen kansalaiset luottavat!!